The survival of export links for Türkiye
Türkiye'nin ihracat bağlantılarının sağkalımı
  1. Tez No: 889389
  2. Yazar: DİDEM YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF AKBOSTANCI ÖZKAZANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez, Türk gümrük verilerini kullanarak 2009 ile 2021 arasındaki dönemde Türk imalat ihracatının sağkalımını ve sağkalım belirleyicilerini analiz etmektedir. Bu çalışmadaki analiz birimi firmadan ziyade firma-ürün-ülke (FPD) üçlüsüdür ve burada firmanın hayatta kalması da ima edilmektedir. Bu çalışma, mikro düzeydeki verileri kullanmanın yanı sıra, yeni bir veri seti kullanarak ve firma sağkalım oranının geliştirilmiş bir versiyonunu olan belirli ticaret bağlantılarının sağkalım durumunu Türkiye için analiz ederek ihracatta sağkalım literatürüne katkıda bulunmaktadır. İlgili literatür doğrultusunda FPD'lerin ihracat sürelerinin kısa ömürlü olduğu tespit edilmiştir. Beklendiği gibi, hedef ülkenin GSYH'si ve ihracat ilişkisinin başlangıç değeri sağkalım şansını artırmaktadır. Geçmiş deneyim ise ihracatın sağkalımında hayati bir rol oynuyor: İthalat deneyimi, aynı ürünü daha önce veya aynı ülkeye ihraç etmiş olmak, ürüne veya ülkeye aşina olmak sağkalımı olumlu etkiliyor. Ayrıca aynı ürünü aynı ülkeye ihraç eden akran firma sayısı, ihracat pazarlarından çıkma tehlikesini azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
This paper analyzes the survival of Turkish manufacturing exports and their determinants for the period between 2009 and 2021 using Turkish customs data. The unit of the analysis in this study is firm-product-destination (FPD) triplets rather than firm, in which firm survival is also implied. Besides using the micro-level data, this study contributes to the export survival literature by using a new dataset and analyzing the survival of specific trade links for Türkiye, which provides an enhanced version of firm survival. In line with the related literature, we found that export durations of FPDs are short-lived. As expected, the GDP of the destination country and the initial value of the export relationship increase the chance of survival. Experience, on the other hand, plays a vital role in export survival: importing, having exported the same product or to the same destination before and being familiar with the product or the destination affect survival positively. Also, the number of peers exporting the same product to the same destination decreases the hazard rate of exiting from export markets.