Sanatın dijitalleşmesi ve NFT'nin sanata etkisi
Digitalization of art and influence of NFT on art
- Tez No: 889387
- Danışmanlar: DOÇ. HACI MUSTAFA AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada, dijital sanatın postmodern perspektiften algılanışı, tartışılması ve değerlendirilmesi üzerine literatür taranmıştır. Çalışma özellikle, Sanayi Devrimi'nden itibaren hız kazanan teknolojik ilerlemelerin, dijital sanatın evrimi üzerindeki etkisine odaklanmakta. Bu süreçte, teknolojik gelişmelerin dijital sanat üzerinde nasıl bir dönüştürücü rol oynadığı ve sosyoekonomik değişimlerle olan etkileşimleri detaylı bir şekilde incelemekte. Dijital sanatın hem tarihsel hem de çağdaş sanat anlayışları ile nasıl bir sentez oluşturduğunu ortaya koymakta. Bu bağlamda, dijital sanatın sadece bir teknolojik araç olmadığını, aynı zamanda kendine has özellikleriyle bağımsız bir sanat akımı olarak işlev gördüğünü vurgular. Dijital sanatın gelişim sürecini ve bu süreci şekillendiren anahtar faktörleri analiz eder, bu faktörlerin sanat formunun evrimine nasıl katkıda bulunduğunu değerlendirir. Dijital sanatın günümüzdeki ve gelecekteki rolünü, özellikle NFT'ler (Non-Fungible Tokens) ve Blockchain Teknolojisi gibi yeniliklerin sanat eserlerinin değerlendirilmesi ve sergilenmesi üzerindeki etkilerini ele alır. Dijital sanatın tarihsel bağlamda nasıl şekillendiğini ve günümüz sanat kavramlarına meydan okuyarak nasıl bir dönüşüm yaşadığını tartışır. Sanatçılar ve sanat eserleri üzerindeki etkileri değerlendirirken, dijital sanatın mevcut ve gelecekteki sanat pratiklerine nasıl yön vereceğini öne çıkarır. Sonuç olarak, Dijital sanatın multidisipliner yapısını ve geniş kapsamlı potansiyelini vurgulayarak, bu alandaki bilgi birikimine önemli katkılarda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, the literature on the perception, discussion and evaluation of digital art from a postmodern perspective was reviewed. In particular, the study focuses on the impact of technological advances that have acceleratedsince the Industrial Revolution on the evolution of digital art. In this process, it examines in detail how technological developments play a transformative role on digital art and the interactions with socioeconomic changes. It reveals how digital art forms a synthesis with both historical and contemporary art concepts. In this context, it emphasizes that digital art is not only a technological tool, but also functions as an independent art movement with its own characteristics. Analyzes the development process of digital art and the key factors that shape this process, evaluates how these factors contribute to the evolution of the art form. It addresses the current and future role of digital art, in particular the impact of innovations such as NFTs (Non-Fungible Tokens) and Blockchain Technology on the evaluation and exhibition of works of art. It discusses how digital art has been shaped in a historical context and how it has undergone a transformation by challenging modern concepts of art. While evaluating the effects on artists and works of art, it highlights how digital art will guide current and future art practices. As a result, by emphasizing the multidisciplinary nature and wide-ranging potential of digital art, it aims to make significant contributions to the accumulation of knowledge in this field.