Türkiye ve BRICS ülkelerinde savunma harcamalarının dış ticaret dengesine etkilerinin incelenmesi
The impact on foreign trade balance balance of defense spending in Turkey and the BRICS countries
  1. Tez No: 649768
  2. Yazar: ÖMER MURAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İ. KAHRAMAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Econometrics, Economics, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Devlet; kurum ve kuruluşlarıyla vatandaşlarına çeşitli hizmetler sunduğu gibi, düzeni sağlayıcı tedbirler de alır. Devletin yapmış olduğu bu hizmetlere“kamu hizmeti”adı verilir. Güvenlik ve savunma hizmetleri de bu kapsamdadır. Ülkeyi iç ve dış tehditlere karşı koruma görevi devletindir. Kişiler devletin koymuş olduğu kanun ve kurallara uygun davranmakla mükelleftir. Askerlik ve vergi ödeme mükellefiyeti bütün vatandaşlara eşit olarak uygulanır. Bu bağlamda devletler, ülkelerinin bekasını ve savunmasını sağlamak için gerekli olan faaliyetleri yerine getirmekle yükümlüdürler. Devlet; Bütçe uygulaması ve karar alma organlarının da onayıyla, toplamış olduğu vergilerin nasıl değerlendirileceğini ilan eder. Savunma harcamaları kamu harcamaları içinde önemli bir yer tutar. Bütçenin savunma harcamaları için ayrılan kısmıyla, ülkenin kalkınması için son derece önemli olabilecek alternatif kullanım alanları olabilir. Savunma; ülkelerin varlığı ve bağımsızlığının korunmasında vazgeçilmesi mümkün olmayan bir hizmettir. Adam Smith'in de belirttiği gibi“Savunma zenginlikten önemlidir”. Bu çalışmada; Türkiye ve BRICS ülkelerinin savunma harcamaları incelenmiştir. Savunma harcamalarının Türkiye ve BRICS ülkelerinde dış ticaret dengesine etkileri, ekonometrik yöntemlerle incelenerek elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Sonuç olarak; incelenen ülkelerde gerçekleşen savunma harcamalarının dış ticaret dengesini etkilediği, AR-GE harcamalarının savunma sanayi ihracatı ve savunma sanayi ithalatıyla etkileşimde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As well as providing various services to the citizens with government agencies and institutions, the state also takes measures to ensure order. These services provided by the state are called“public service”. Social and security needs of people are also seen as public services. The institution that protects the society against internal and external threats and dangers is the state. People are obliged to act in accordance with the laws and rules set by the state. Laws such as military service and tax payment obligations apply equally to all citizens with a citizenship link. In this context, states are obliged to carry out the activities necessary to ensure the survival and defense of their country. With the approval of the decision-making bodies of the Budget application, the state declares how the taxes collected will be evaluated. Defense spending has an important place in Public Expenditures. With the part of the budget reserved for defense expenditures, there may be alternative uses that can be extremely important for the development of the country. The Defense is an indispensable service for the protection of countries' existence and independence.“Defense is more important than wealth,”as Adam Smith puts it. In this study, defense expenditures have been revised to Turkey and the BRICS countries. The effects of foreign trade balance of Defense Spending in Turkey and the BRICS countries, evidence obtained by examining the econometric methods were evaluated. As a result; It has been observed that defense expenditures in the countries studied affect the foreign trade balance and R&D expenditures interact with defense industry exports and defense industry imports.