A comparative study of establishment parties in India and Türkiye: the cases of the INC, CHP and the BJP, AKP
Hindistan ve Türkiye'de düzen partilerinin karşılaştırmalı bir çalışması: INC, CHP ve BJP, AKP örnekleri
  1. Tez No: 889398
  2. Yazar: KUTLU ACUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KÜRŞAT ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Son zamanlarda parti siyaseti gündemi, aşırılıkçı sağ veya aşırı sağ partiler olarak tanımlanan partilerin yeniden yükselişi tartışmalarıyla meşgul olmuştur. Ancak parti siyasetinin görünümü, sağ aşırılıkçılık tarafından değil, yükselen düzen karşıtı duygular tarafından karakterize edilen bir dönüşüm yaşamaktadır. Egemen olan düzen karşıtlığı duyguları, geleneksel parti yapılarına sorgulamakta ve böylece düzen karşıtı partilerinin ortaya çıkışını ve yükselişini hızlandırmaktadır. Bu yüksek lisans tezinde, düzen ve düzen karşıtlığı dinamikleri içindeki pozisyonlarına dayanarak siyasi partilerin kategorize edilmesini mümkün kılan benzersiz bir analitik düzlem olan düzen — anti-düzen düzlemini sunuyorum. Kavramsal çerçevenin tanıtımını takiben, düzen ve anti-düzen ilişkilerini örneklemek için Hindistan ve Türkiye'den önemli örnekleri karşılaştırıyorum. Bu karşılaştırmalı çerçevede, Türkiye'den Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ile Hindistan'dan Hindistan Ulusal Kongresi (Indian National Congress, INC) ve Hindistan Halk Partisi (Bharatiya Janata Party, BJP)'nin tarihî ve ampirik açıklamalarını sunuyorum. Global Party Survey (GPS), World Values Survey (WVS) ve Varieties of Democracy (V-Dem) gibi çeşitli veri setlerinin karşılaştırmalı analizine dayanarak, bir zamanlar anti-düzen partileri olan AKP ve BJP'nin düzen yapan düzen partilerine dönüştüğünü, ve bir zamanlar düzen yapan düzen partileri olan CHP ve INC'nin ise muhalif düzen partisi kategorisine düştüğünü iddia ediyorum.
Özet (Çeviri)
Recently, the party politics agenda has been occupied by the debates of right-wing extremism and the resurgence of the far-right parties. And the landscape of political parties is witnessing a transformation, one that is characterized not by right-wing extremism but by the rise of anti-establishment sentiments. The prevailing anti-establishment sentiments challenge the conventional party structures and thus catalyze the emergence and rise of anti-establishment parties. In this master's thesis, I present a unique analytical plane, namely the plane of the establishment — anti-establishment, on which the categorization of political parties is possible based on the parties' position within the establishment and anti-establishment dynamics. Following the introduction of the conceptual framework, I compare and contrast earnest examples from India and Turkey to illustrate establishment — anti-establishment relations. In this comparative framework, I provide historical and empirical accounts of the Republican People's Party (Cumhuriyet Halk Partisi, CHP) and the Justice and Development Party (Adalet ve Kalkınma Partisi, AKP) from Turkey, as well as the Indian National Congress (INC) and the Indian People's Party (Bharatiya Janata Party, BJP) from India. Based on the comparative analysis of datasets such as Global Party Survey (GPS), World Value Survey (WVS) and V-Party of Varieties of Democracy (V-Dem), I argue that while the AKP and the BJP, once anti-establishment parties, have transformed into establishment-making establishment parties, the CHP and the INC, once establishment-making establishment parties, have degraded into establishment anti-incumbency.