Periodontal hastalık ve ağız sağlığı etki profili arasındaki ilişkinin yeni sınıflandırmaya göre incelenmesi
Investigation of the corralation between periodontal disease and oral health impact profi̇le to the new classification
  1. Tez No: 889416
  2. Yazar: FATMA NUR AKÇA
  3. Danışmanlar: PROF. KAMİLE ERCIYAS, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA SEVİNÇ ÖZBERK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Periodontal hastalıklar Ağız Sağlığı ile İlişkili Yaşam Kalitesini (OHQoRL) etkileyebilirler. Ağız Sağlığı Etki Profili-14 (OHIP-14), OHQoRL'yi ölçmek için en sık kullanılan ölçeklerden biridir. Çalışmamızın amacı; periodontal hastalık ile OHIP-14 ölçeğinin ilişkisinin yeni sınıflandırmaya göre (2017) incelenmesidir. Çalışmamıza Gaziantep Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji kliniğine tedavi için başvuran 18 yaş üstü 150 gönüllü dahil edildi. Katılımcılara sosyodemografik bilgiler ile periodontal hasta şikayetlerini içeren anket ve OHIP-14 ölçeği formu doldurtuldu. Formları dolduran bireylerin plak indeksi (Pİ), gingival indeksi (Gİ), sondalanabilir cep derinliği (SCD), sondalamada kanama indeksi (SKİ), klinik ataşman kaybı (KAK), çekilme derinliği (ÇD) ölçümleri yapıldı ve radyografik kemik kaybı (RKK) değerlendirilerek periodontal durumu belirlendi. Gruplar periodontal sağlıklı, plağa bağlı gingivitis, evre 1,2,3,4 periodontitis olarak 6'ya ayrıldı. Sosyodemografik verilerden yaş, eğitim durumu, medeni durum, diş eti sağlığını tanımlama şekli ve diş fırçalama sıklığı ile periodontal durum arasında anlamlı ilişki bulundu. Periodontal hasta şikayetlerinden diş etlerinde kanama, dişlerde hassasiyet, dişlerde sallanma, diş etlerinde büyüme/çekilme ve apse şikayetleri ile periodontal durum arasında anlamlı ilişki görüldü. Klinik periodontal ölçümler ile periodontal durum arasında anlamlı ilişki bulundu. Grupların OHIP-14 puanları karşılaştırıldığında anlamlı ilişki görüldü. Alt ölçeklerden fonksiyonel kısıtlılık, fiziksel acı, fiziksel yetersizlik, psikolojik yetersizlik ve sosyal yetersizlik puanları ile periodontal durum arasında anlamlı ilişki bulunurken psikolojik rahatsızlık ve handikap puanları ile periodontal durum arasında anlamlı ilişki bulunamadı. Grupların toplam OHIP-14 puanları karşılaştırıldığında; sağlıklı grubun puanı evre 1 ile benzer olup diğer gruplardan düşük bulundu. Gingivitis ile periodontitis grupların puanı benzerken evre 1'in puanının diğer evrelerden daha düşük olduğu görüldü. Sonuç olarak; OHQoRL'nin periodontal durumdan etkilendiğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The study aimed to investigate the impact of periodontal disease on Oral Health-Related Quality of Life (OHQoL) using the Oral Health Impact Profile-14 (OHIP-14) scale. It involved 150 participants aged 18 and older from the Gaziantep University Faculty of Dentistry Periodontology clinic. Participants completed a questionnaire and OHIP-14 scale, which included sociodemographic details and periodontal complaints. Clinical measurements were taken, including Plaque Index (PI), Gingival Index (GI), Probing Pocket Depth (PPD), Bleeding on Probing Index (BOP), Clinical Attachment Loss (CAL), Gingival Recession (GR), and Radiographic Bone Loss (RBL). Participants were categorized into six groups: periodontal healthy, plaque-related gingivitis, and stage 1, 2, 3, 4 periodontitis. Significant relationships were found between sociodemographic factors such as age, education, marital status, perception of gum health, and tooth brushing frequency with periodontal status. Periodontal complaints, including gum bleeding, tooth sensitivity, tooth loosening, gum enlargement/recession, and abscesses, were significantly related to periodontal status. Clinical periodontal measurements also showed significant correlations with periodontal status. OHIP-14 scores differed significantly among groups. Healthy individuals and those with stage 1 periodontitis had similar scores, which were lower than those in other stages. Gingivitis and periodontitis groups had similar scores, but stage 1 had lower scores compared to later stages. Significant differences were found in subscale scores for functional limitation, physical pain, physical disability, psychological disability, and social disability with periodontal status. However, no significant differences were observed in psychological discomfort and handicap scores. In conclusion, periodontal status significantly affects OHQoL.