Kronik böbrek yetmezliğinin geriatrik popülasyonda bilişsel ve ruhsal fonksiyonlara etkisinin standardize mini mental test ve geriatrik depresyon ölçeği kısa form ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of chronic renal failure on cognitive and mental functions in geriatric population with standardized mini-mental test and geriatric depression scale short form
- Tez No: 889429
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKARSU, DR. TUĞÇE EMİROĞLU GEDİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş ve Amaç: Kronik Böbrek Hastalığı' nın (KBH) bilişsel fonksiyonlar ve depresyon üzerindeki olumsuz etkisi bilinmektedir. Yaptığımız çalışmada KBH tanılı yaşlı hastalarda ve kontrol grubunda Standardize Mini Mental Test (SMMT) ve Geriatrik Depresyon Skalası-15 ile bilişsel fonksiyonları ve depresyon durumunu değerlendirdik. Bununla birlikte KBH tanılı hastalarda laboratuvar değerlerinin, KBH evrelerinin, KBH ve hemodiyaliz süresinin, cinsiyetin SMMT ve GDS-15 skorları üzerindeki etkisini değerlendirdik. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Nisan 2023- Haziran 2023 tarihleri arasında iç hastalıkları polikliniklerine KBH tanısı olup başvuran 65 yaş ve üzeri 70 prediyaliz (evre 3 ve 4), 32 diyaliz (evre 5) olmak üzere 102 kişi ile hasta grubuna benzer yaş, demografik özelliklere sahip KBH tanısı olmayan 65 kişi kontrol grubu olarak alındı. Her iki gruba da SMMT ve Geriatrik Depresyon Ölçeği Kısa Form uygulandı. KBH grubunda yaş, cinsiyet, KBH ve hemodiyaliz süresinin, üre, kreatinin, Hb, GFR, PTH, CRP, albümin düzeylerinin bilişsel fonksiyonlar ile ilişkisi incelendi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Chronic Kidney Disease (CKD) is known to have adverse effects on cognitive functions and depression. In our study, we assessed cognitive functions and depression in elderly patients diagnosed with CKD and in a control group using the Standardized Mini-Mental Test (SMMT) and the Geriatric Depression Scale-15 (GDS-15). Additionally, we evaluated the impact of laboratory values, CKD stages, duration of CKD and hemodialysis, and gender on SMMT and GDS-15 scores in patients diagnosed with CKD. Materials and Methods: In our study, 102 people aged 65 and over who were diagnosed with CKD and applied to internal medicine outpatient clinics between April 2023 and June 2023, 70 for predialysis (stage 3 and 4) and 32 for dialysis (stage 5), and 65 people with similar age and demographic characteristics to the patient group and without a diagnosis of CKD were included as the control group. SMMT and Geriatric Depression Scale Short Form were administered to both groups. In the CKD group, the relationship between age, CKD and dialysis duration, urea, creatinine, Hb, GFR, PTH, CRP, albumin levels and cognitive functions was examined.