Sodyum selenit ve paklitaksel kombinasyonunun MCF-7 ve MDA-MB-231 hücre hatlarında emt, oksidatif stres ve apoptoz üzerindeki etkisi
The effects of the combination of sodium selenite and paclitaxel on oxidative stress, apoptosis and EMT in MCF-7 and MDA-MB-231 breast cancer cell lines
- Tez No: 889448
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞRI ÇAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada bir selenyum analoğu olan sodyum selenit ile paklitaksel kombinasyonunun MCF-7 ve MDA-MB-231 meme kanseri hücre hattında oksidatif stres, apoptoz ve EMT üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmada, American Type Culture Collection (ATCC)'den ticari olarak satın alınan meme kanser hücre hatları MCF-7 (ATCC®HTB-22) ve MDA-MB-231(ATCC® CRM-HTB-26) kullanıldı. Bu çalışmada günümüzde meme kanseri tedavisi için aktif olarak kullanılan kemoterapötik ajan olan Taxol (generik adı paclitaxel) pozitif kontrol olarak kullanıldı. IC50 değerinin hesaplanması ve hücre canlılık analizleri için MTT testi yapılmıştır. Western blot yöntemi ile EMT belirteçleri (E-kaderin ve N-kaderin), transkripsiyon faktörlerinin (Snail, Slug, Twist) protein ekspresyonlarındaki değişimler incelendi. Aynı zamanda total antioksidan kapasite, total oksidan status ve oksidatif stres indeksleri araştırılmıştır. Çalışmanın sonuçları, MDA-MB-231 hücre hattında paklitaksel ve sodyum selenit kombinasyonunun kanser hücrelerinde önemli etkiler yarattığını göstermektedir. E-kaderin ve N-kaderin protein ekspresyonlarında gözlenen değişiklikler, bu kombinasyonun hücre adezyonunu artırıcı ve metastazı önleyici potansiyeline işaret etmektedir. Ayrıca, Snail, Slug ve Twist gibi EMT ile ilişkili transkripsiyon faktörlerinin ekspresyonunda azalma, EMT sürecinin inhibe edildiğini ve hücrelerin daha az invaziv hale geldiğini göstermektedir. Bu bulgular, paklitaksel ve sodyum selenit kombinasyonunun, kanser tedavisinde potansiyel bir strateji olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it's aimed to investigate that the effects of the combination of sodium selenite which is a selenium analog, and paclitaxel on oxidative stress, apoptosis and EMT in MCF-7 and MDA-MB-231 breast cancer cell lines. MCF-7 (ATCC® HTB-22) and MDA-MB-231 (ATCC® CRM-HTB-26) which are breast cancer cell lines were commercially purchased from American Type Culture Collection (ATCC). Taxol (generic name paclitaxel), a chemotherapeutic agent currently used for breast cancer treatment, was used as a positive control on this study. MTT test was performed for calculation of IC50 value and cell viability analyses. Changes in protein expressions of EMT markers (E-cadherin and N-cadherin), transcription factors (Snail, Slug, Twist) were examined by Western blot method. At the same time, total antioxidant capacity, total oxidant status and oxidative stress index was investigated. The results of the study show that the combination of paclitaxel and sodium selenite in the MCF-7 and MDA-MB-231 cell line has significant effects on cancer cells. The changes observed in E-cadherin and N-cadherin protein expressions indicate the potential of this combination to increase cell adhesion and prevent metastasis. In addition, the decrease in the expression of EMT-related transcription factors such as Snail, Slug and Twist indicates that the EMT process is inhibited, and the cells become less invasive. These findings emphasize that the combination of paclitaxel and sodium selenite should be evaluated as a potential strategy in cancer treatment.