Hayat bilgisi dersinde eğitsel dijital oyunlarla desteklenen ters yüz öğrenme modelinin öğrencilerin akademik başarılarına etkisi
The impact of educational digital games supported flipped learning model on students' academic achievement in life sciences course
  1. Tez No: 889447
  2. Yazar: TURAN TUNAHAN YOLAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
İlkokulda öğretmen merkezli öğretim yaklaşımları öğrencilerin ilgi ve ihtiyaçları karşısında yetersiz kalabilmektedir. Bu nedenle eğitsel dijital oyunlar ve ters yüz öğrenme (TYÖ) gibi yenilikçi yöntemlerin kullanıldığı araştırmalar; iyileştirilmiş öğrenme deneyimi, derse yönelik ilginin artması ve etkin öğrenmenin sağlanması gibi olumlu sonuçlar sunmaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, ters yüz öğrenme modeli ile yürütülen hayat bilgisi dersinde eğitsel dijital oyunların akademik başarıya etkisini belirlemektir. TYÖ modeline eğitsel dijital oyunların dahil edildiği bu araştırmada, nicel bir yaklaşım benimsenmiştir. Araştırmanın gerçekleştirilmesinde yarı deneme modellerinden eşitlenmemiş kontrol gruplu model kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul İli Bahçelievler İlçesi'nde bulunan bir devlet ilkokulunda 3.sınıf düzeyinde öğrenim gören ve uygun örnekleme yöntemine göre seçilen 30'u deney grubu, 30'u kontrol grubu olmak üzere toplam 60 öğrenci oluşturmaktadır. Uygulama süreci 3 hafta sürmüştür. Araştırma verileri, Hayat Bilgisi Dersi ''Ülkemizde Hayat Ünitesi Akademik Başarı Testi" kullanılarak toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde SPSS 27 programı kullanılmıştır. Deney ve kontrol grupları, akademik başarı düzeyleri açısından karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmalar, bağımsız örneklem t-testi ve bağımlı örneklem t- testi gibi uygun parametrik testlerle gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, TYÖ modeline eğitsel dijital oyunların dahil edilerek işlenildiği derslerde, öğrencilerin akademik başarılarının deney grubu lehine anlamlı derecede arttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Traditional teaching approaches in primary schools may fall short of addressing students' interests and needs. Therefore, studies employing innovative methods such as educational digital games and flipped learning (FL) present positive outcomes, including improved learning experiences, increased academic achievement, heightened interest in lessons, and effective learning. The main objective of this study is to determine the impact of educational digital games on academic achievement in life sciences lessons conducted using the FL model. This study, which includes educational digital games in the FL model, adopts a quantitative approach. The study employs an unequal control group quasi-experimental design. The study group comprises a total of 60 third-grade students, 30 in the experimental group and 30 in the control group, selected using an appropriate sampling method from a public primary school in Bahçelievler District, Istanbul Province. The application process lasted for three weeks. Data were collected using the“Life in Our Country”Unit Academic Achievement Test in the Life Sciences course. The data were analyzed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS 27) software. The experimental and control groups were compared in terms of academic achievement levels. Comparisons were made using appropriate parametric tests, such as the independent samples t-test and the paired samples t-test. According to the research findings, it was concluded that in lessons conducted by incorporating educational digital games into the FL model, students' academic achievements significantly increased in favor of the experimental group. Studies integrating educational digital games with the FL model can be applied in different disciplines and at different educational levels.