Modelling and requirements of sustainability of Turkish companies in accordance with international standards
Türk firmalarının sürdürülebilirliğinin uluslararası standartlara uygun olarak modellenmesi ve gereksinimleri
  1. Tez No: 889474
  2. Yazar: BURAK MENTEŞEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE KLEİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sürdürülebilirlik günümüzde gün geçtikçe daha önem kazanan bir terim olmaya başlamıştır. İşletmelerin sürdürülebilir olması için sürdürülebilirlikle ilgili faaliyetlerinin raporlanması dünya çapında yasal olarak zorunluluk haline gelmektedir. Bu sebepten ötürü sürdürülebilirlik raporlama ekosistemi devamlı değişmektedir. Bu tez çalışması bu değişime ayak uydurmaya çalışan Türkiye'ye özel ve küresel sürdürülebilirlik raporlama standartlarının durumunu ve uyumunu içerik analize yöntemi ile değerlendirmiştir. Tez çalışması Türkiye'ye özel olan sürdürülebilirlik raporlama standartları hakkında bir değerlendirmelerde ve gerekli yerlerde tavsiyelerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Sustainability is a term that is becoming constantly more relevant. For businesses to become more sustainable sustainability reporting activities are becoming globally mandatory. For this reason sustainability reporting ecosystem is constantly changing. Using a content analysis method this thesis work has evaluated the situation and compatibility of Turkish and global sustainability reporting frameworks that are constantly trying to adjust to this change. This thesis work has provided an evaluation and appropriate recommendations on Turkish sustainability reporting standards.