Gebelerde sigaranın yenidoğanın apgar skoru ve doğum parametreleri üzerine etkisi: konya örneği
The effect of smoking in pregnancy on the apgar score and birth parameters of the newborn: The example of konya
  1. Tez No: 889509
  2. Yazar: CANAN TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUHUŞEN KUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmada gebelerde sigara içme ve tütün dumanına maruziyet prevelansının tespit edilmesi; sigara içen ve içmeyen kadınların, doğum sürecinde ve bebeklerinin doğum parametrelerinde farklılık olup olmadığının incelenerek, sorunun ortaya konmasına katkıda bulunulması hedeflendi. Gereç ve yöntem: Bu araştırma tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir çalışma olarak planlanmıştır. 15 Ocak–15 Nisan 2021 tarihleri arasında Konya İl Sağlık Müdürlüğü Dr. Ali Kemal Belviranlı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde yeni doğum yapmış kadınlardan 502 katılımcıyla yapılmıştır. Veriler, araştırmacılar tarafından hazırlanmış sosyodemografik bilgilerin, doğum süreci ve yenidoğanla ilgili özelliklerin, sigara kullanımına dair tutum ve davranışların yer aldığı bilgi formu ve Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verileri Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) versiyon 22.0 istatistik paket programında değerlendirilmiştir. İstatistiksel anlamlılık p0,05). Katılımcıların sigara kullanım durumu ile yenidoğanın ağırlığı karşılaştırıldığında ise sigara içen ve içmeyen gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görüldü (p=0,009). Evde sigara dumanına maruziyet ile bebeğin canlılık durumu arasında (p=0,011) ve APGAR 1. dakika skoru arasında anlamlı bir ilişki bulundu (p=0,026). Sonuç: Sigara tüketimi açısından özellikli bir zaman olan, gebelik döneminde sigara kullanımının incelendiği çalışmamızda, gebeliğin kadınlarda tütün ve tütün ürünleri ile mücadele için bir fırsat olduğu tekrar gözler önüne serilmiştir. Elde edilen verilerde sigara kullanmayı bırakmak isteyen gebelerin, bir yöntem kullanmadığının tespit edilmesi ise fırsatın kaçırıldığını düşündürmekte, bu bireylerle temas halinde olan Aile Hekimlerinin konuya dikkatlerinin çekilmesinin gerekliliğini göstermektedir. Gebeler açısından dumansız hava sahası ele alındığında ise; çalışmada değerlendirilen sigara dumanına pasif maruziyetin yenidoğanın doğum ağırlığına etkisi ve APGAR skoru ile ilişkisi, bu çalışmanın ilgili alandaki literatüre yaptığı önemli bir katkıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: In the study, it was aimed to determine the prevalence of smoking and exposure to tobacco smoke in pregnant women and to contribute to the identification of the problem by examining whether there is a difference in the birth process and birth parameters of the babies of smoking and non-smoking women. Materials and Methods: This study was planned as a descriptive and cross-sectional study. It was conducted between 15 January and 15 April 2021 with 502 participants from women who had recently given birth in Konya Provincial Health Directorate Dr. Ali Kemal Belviranlı Obstetrics and Gynecology Hospital. The data were collected using an information form prepared by the researchers including sociodemographic information, characteristics related to the birth process and newborn, attitudes and behaviours regarding smoking, and the Fagerström Nicotine Dependence Test. The data were evaluated using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) version 22.0 statistical package programme. Statistical significance was accepted as p0.05). When the smoking status of the participants was compared with the weight of the newborn, a statistically significant difference was observed between the smoking and non-smoking groups (p=0.009). A significant correlation was found between exposure to cigarette smoke at home and the vital status of the baby (p=0.011) and APGAR 1 minute score (p=0.026). Conclusions: In our study in which smoking during pregnancy, which is a special time in terms of cigarette consumption, was analysed, it was revealed again that pregnancy is an opportunity for combating tobacco and tobacco products in women. In the data obtained, it was found that pregnant women who wanted to quit smoking did not use a method, which suggests that the opportunity was missed and shows the necessity of drawing the attention of Family Physicians who are in contact with these individuals to the issue. When the smokefree airspace is considered in terms of pregnant women, the effect of passive exposure to cigarette smoke on the birth weight of the newborn and its relationship with APGAR score, which were evaluated in the study, is an important contribution of this study to the literature in the related field.