10. sınıf öğrencilerinin müzik algı düzeylerine beden hareketleriyle ritim eğitiminin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of rhythm education with body movements on the music perception levels of 10th grade students
  1. Tez No: 889510
  2. Yazar: ALİİHSAN SERDAR DALKILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN AÇILMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Müzik eğitimi, geleneksel anlayışın ötesinde çağdaş ve yenilikçi yaklaşımlarla sürekli olarak güncellenmekte ve çeşitli öğretim yöntemleri ile materyaller geliştirilmektedir. Bu araştırmanın amacı, ortaöğretim düzeyinde öğrenim gören öğrencilerin BHR eğitimi kullanıldığında müzik algılarındaki olumlu veya olumsuz yöndeki gelişimlerini gözlemlemektir. Çalışma, tek gruplu yarı deneysel bir desen kullanılarak planlanmıştır. Nicel verileri toplamak üzere Anadolu Üniversitesi Müzik Algısı Testi kullanılmıştır. Katılımcılar 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Gaziantep'in Şehitkamil ilçesindeki Süleyman Şah Anadolu Lisesi'nde 10. sınıfta öğrenim gören 5 farklı şubedeki 80 öğrenciden oluşmaktadır. Bu öğrencilere BHR eğitimi kullanılarak haftada 2 gün, 2 saat olmak üzere toplamda 8 hafta süreyle eğitim verilmiştir. Verilerin normal dağılıp dağılmadığını belirlemek için çarpıklık ve basıklık değerleri ile Kolmogorov-Smirnov testi kullanılmış ve sonuçların normal dağılıma uygun olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, verilerin varyans homojenliğini kontrol etmek için Levene testi uygulanmış ve gruplar arasında varyansların homojen olduğu görülmüştür. Bu şartlar sağlandığından, BHR eğitiminin öğrencilerin AMAT test puanları üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla iki yönlü tekrarlı ölçümler ANOVA (Mixed Measure Two-Way ANOVA) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Music education is continuously updated with contemporary and innovative approaches beyond the traditional understanding, and various teaching methods and materials are developed. The aim of this study is to observe the positive or negative developments in the music perception of secondary school students when using BHR education. The study is planned using a single-group quasi-experimental design. The Anadolu University Music Perception Test was used to collect quantitative data. The participants consist of 80 students from 5 different classes in the 10th grade at Süleyman Şah Anatolian High School in the Şehitkamil district of Gaziantep during the 2023-2024 academic year. These students were given education using BHR for 2 days a week, 2 hours each, for a total of 8 weeks. Skewness and kurtosis values and the Kolmogorov-Smirnov test were used to determine whether the data were normally distributed, and it was found that the results were suitable for normal distribution. Additionally, the Levene test was applied to check the homogeneity of variances, and it was seen that the variances were homogeneous among the groups. Since these conditions were met, Mixed Measure Two-Way ANOVA was applied to examine the effects of BHR education on students' AMAT test scores.