Sınıf öğretmeni adaylarının 21.yüzyıl becerileri ile Türkçe dersi öğretim programı algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between classroom teacher candidates' 21st century skills and their perceptions of the Turkish course teaching program
- Tez No: 889508
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR MURAT ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmeni adaylarının 21. yüzyıl becerileri ile Türkçe dersi öğretim programına yönelik algıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, sınıf öğretmeni adaylarının cinsiyet, sınıf düzeyi, lisansüstü eğitim isteği, anne ve baba eğitim durumu ile güncel konuları takip etme değişkenleri açısından değerlendirilmiştir. 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dalı'nda öğrenim gören 225 sınıf öğretmeni adayına uygulanmıştır. Veri toplama araçları olarak, araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”, Çevik ve Şentürk (2019) tarafından geliştirilen“Çok Boyutlu 21. Yüzyıl Ölçeği”ve Adıgüzel (2015) tarafından hazırlanan“Program Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilere göre, kadın öğretmen adaylarının kariyer bilincinin daha yüksek olduğu, 2. ve 4. sınıf düzeyindeki öğrencilerin öğrenme ve öğretme algılarının daha yüksek olduğu, lisansüstü eğitim isteyenlerin girişimcilik ve inovasyon becerilerinin yüksek olduğu görülmüştür. Anne eğitim durumu ile adayların becerileri ve algıları arasında belirgin bir ilişki tespit edilmemiştir. Baba eğitim durumu ortaokul olan adayların eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerinin yüksek olduğu, güncel konuları takip edenlerin bilgi ve teknoloji okuryazarlığı ile eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Sınıf öğretmeni adaylarının 21. yüzyıl becerileri ile Türkçe dersi öğretim programı algıları arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between primary school teacher candidates' perceptions of 21st-century skills and the Turkish language curriculum. The study evaluates teacher candidates based on gender, grade level, desire for postgraduate education, parental education levels, and their engagement with current issues. The research was conducted with 225 primary school teacher candidates studying in the Department of Primary Education at Zonguldak Bülent Ecevit University's Ereğli Faculty of Education during the 2023-2024 academic year. Data collection tools included a“Personal Information Form”prepared by the researcher, the“Multidimensional 21st Century Skills Scale”developed by Çevik and Şentürk (2019), and the“Program Evaluation Scale”developed by Adıgüzel (2015). The findings revealed that female teacher candidates have higher career awareness, second and fourth-year students have higher perceptions of learning and teaching, and those desiring postgraduate education exhibit higher entrepreneurial and innovation skills. No significant relationship was found between maternal education level and candidates' skills and perceptions. However, candidates with fathers who have a middle school education level showed higher critical thinking and problem-solving skills. Additionally, those who follow current issues demonstrated higher information and technology literacy as well as critical thinking and problem-solving skills. A positive significant relationship was found between the 21st-century skills of teacher candidates and their perceptions of the Turkish language curriculum.