The inflation and interest rate volatility: A time series analysis in Türkiye for 1990-2022
Türkiye'de enflasyon ve faiz oranı oynaklığı: 1990-2022 dönemi için zaman serisi analizi
- Tez No: 889525
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REYHAN ÖZEŞ ÖZGÜR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2024
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, Türkiye'deki faiz oranları ile enflasyon arasındaki karmaşık ilişkiyi otuz yıl boyunca incelemektedir. Zaman serisi analizi yöntemiyle, mevduat faiz oranları, tüketici fiyatları enflasyonu, nihai tüketim harcamaları ve Gerçek Etkili Döviz Kuru gibi değişkenleri ele alarak faiz oranlarındaki dalgalanmaların enflasyon üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, Türkiye bağlamında bu ekonomik dinamiklerin ayrıntlı bir anlayışına katkıda bulunmayı hedeflemektedir. ARDL ve VECM modeller kullanılarak seriler arasındaki eş bütünleşme test edilmiş kısa ve uzun vadeli etkiler analiz edilmiştir. Araştırmanın ana bulguları, belirtilen dönem boyunca bu ekonomik değişkenlerin birbirleriyle olan ilişkisini aydınlatacak ve Türk ekonomisine yönelik para politikası kararlarının etkileri hakkında görüşler sunacaktır. Bu araştırmanın sonuçları, politika yapıcılar, işletmeler, yatırımcılar ve akademisyenler için önemlidir. Nedensel ilişkilerin ve potansiyel etkilerinin detaylı bir analizini sağlayarak, faiz oranları ile enflasyon arasındaki korelasyonu anlamalarına yardımcı olur. Bu sayede, politika yapıcılar sürdürülebilir ekonomik büyüme sağlamak için daha bilinçli kararlar alabilirler. Türk ekonomisi ve para politikalarını daha derinlemesine anlamak isteyen herkes için bu araştırma hayati öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This research delves into the intricate relationship between interest rates and inflation in Turkey spanning between 1990 and 2022. Through a time series analysis approach, the study examines variables such as deposit interest rates, consumer prices inflation, final consumption expenditure, and the Real Effective Exchange Rate. Its primary focus is to explore how fluctuations in interest rates can impact inflation, and to contribute to a nuanced understanding of these economic dynamics in the Turkish context. The study further employs models such as ARDL and VECM to test the co-integration between the series and analyze the short and long-term impacts. Its key findings will shed light on the interrelation of these economic variables over the specified period and offer insights into the effects of monetary policy decisions on the Turkish economy. The implications of this research are significant for policymakers, businesses, investors, and academics. It provides a detailed analysis of the causal relationships and their potential impacts on short and long-term economic strategies. By understanding the correlation between interest rates and inflation, policymakers can make more informed decisions to ensure sustainable economic growth. This research is crucial for anyone who wants to gain a deeper understanding of the Turkish economy and its monetary policies.