İlkokulda dijital hikayelerin matematik başarısına etkisi
The effect of digital stories on mathematics achievement in primary school
- Tez No: 889524
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YEŞİLYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
İlkokul dönemi, öğrencilerin matematik kavramlarını temel düzeyde öğrendikleri ve matematiksel düşünme becerilerini geliştirdikleri önemli bir aşamadır. Geleneksel öğretim yöntemleri yanında, teknolojinin eğitimdeki rolü artmaktadır. Hikayelerin teknoloji ile buluşması ile ortaya çıkan dijital hikayeler matematik öğretimine katkı sağlayabilecek etkili araçlardan biridir. Araştırmanın amacı ilkokul 4. sınıf matematik dersi“Doğal Sayılarla Bölme İşlemi”konularının anlatımında dijital hikaye kullanımının öğrencilerin akademik başarı, tutum ve öğrendikleri bilgilerin kalıcılığı üzerine etkisini araştırmaktır. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim öğretim güz döneminde, İstanbul Pendik ilçesinde bir devlet okulunda 4. sınıfta öğrenim gören, iki şubedeki toplam 56 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada yarı deneysel desenlerden eşitlenmemiş kontrol gruplu model kullanılmıştır. Ön test son test kontrol gruplu desene benzeyen bu modelde okulda var olan iki şubeden rastgele biri deney diğeri kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Deney grubunda matematik dersi dijital hikaye kullanılarak işlenirken, kontrol grubunda yürürlükte olan matematik öğretim programının ön gördüğü öğretim sürdürülmüştür. Uygulama öncesi araştırmacının hazırladığı“Matematik Başarı Testi”ve Yetkin & Yeşilyurt'un hazırlamış oldukları“Matematik Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”her iki gruba da ön test olarak uygulanmıştır. Uygulama sonunda ise aynı testler son test olarak uygulanmış, 2 ay sonra kalıcılığı ölçmek için tekrar kullanılmıştır. Araştırma 5 hafta sürmüştür. Araştırmada elde edilen verilerin analizleri sonucunda, matematik başarı ön testine ait sonuçların kontrol grubunda istatistiksel olarak daha anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Ancak son test aşamasında deney grubu başarı puanlarının; kontrol grubu başarı puanlarına yetişerek, kontrol grubundan bir miktar daha yüksek ortalamaya sahip olduğu görülmüştür. Kalıcılık son test puanları karşılaştırıldığında sonuçların deney grubu lehine istatistiksel olarak daha anlamlı olduğu görülmüştür. Öğrencilerle yapılan çalışma sonucu elde edilen bulgulardan yola çıkarak, matematik dersinde dijital hikaye kullanımının, öğrenciler için dersi daha ilgi çekici ve eğlenceli hale getirdiği, derse karşı başarıyı arttırdığı, kalıcı bir öğrenme sağladığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary school period is an important stage in which students learn mathematical concepts at a basic level and develop mathematical thinking skills. Besides traditional teaching methods, the role of technology in education is increasing. Digital stories that emerge when stories meet technology are one of the effective tools that can contribute to mathematics teaching. The aim of the research is to investigate the effect of using digital stories in the 4th grade primary school mathematics course“Division with Natural Numbers”topics on students' academic success, attitude and permanence of the information they have learned. The study group of the research consists of a total of 56 students in two branches, studying in the 4th grade at a public school in Pendik district of Istanbul, in the 2022-2023 academic fall semester. In the research, a model with unequal control group, one of the quasi-experimental designs, was used. In this model, which is similar to the pre-test post-test control group design, one of the two branches in the school was randomly determined as the experimental group and the other as the control group. While the mathematics lesson was taught using digital stories in the experimental group, the instruction prescribed by the current mathematics curriculum was continued in the control group. Before the application, the“Mathematics Achievement Test”prepared by the researcher and the“Attitude Scale Towards Mathematics Lesson”prepared by Yetkin & Yeşilyurt were applied to both groups as a pre-test. At the end of the application, the same tests were applied as a posttest and were used again 2 months later to measure permanence. The research lasted 5 weeks. As a result of the analysis of the data obtained in the study, it was determined that the results of the mathematics achievement pre-test were statistically more significant in the control group. However, in the post-test phase, the success scores of the experimental group; It was observed that the control group achieved success scores and had a slightly higher average than the control group. When the retention post-test scores were compared, it was seen that the results were statistically more significant in favor of the experimental group. Based on the findings obtained from the study conducted with students, it has been determined that the use of digital stories in mathematics lessons makes the lesson more interesting and entertaining for students, increases success in the lesson and provides permanent learning.