Kişilik özelliklerinin emniyet yönetim davranışı üzerine etkisi
The effect of personality traits on safety behavior in aviation
- Tez No: 889563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez, sivil havacılık sektöründe çalışan kişilerin kişilik özelliklerinin emniyet yönetim davranışları üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Emniyet yönetimi, bir işletmenin/organizasyonun işleyişinde kritik bir öneme sahiptir ve çalışanların davranışları, işyeri güvenliği ve risk yönetimi açısından büyük önem taşır; fakat kişilik özelliklerinin bu davranışlar üzerindeki etkisi henüz tam manasıyla anlaşılamamıştır. Farklı kişilik özelliklerinin, özellikle liderlik, iş birliği, risk algısı ve stres yönetimi gibi faktörlerin, emniyet yönetimi üzerindeki etkilerini analiz etmek bu çalışmanın ana hedefidir. Araştırmanın sonuçları, iş yeri güvenliği politikalarının geliştirilmesi ve emniyet kültürünün güçlendirilmesi için önemli bir katkı sağlayabilir. Emniyet yönetimi alanında yapılan araştırmalara yeni bir bakış açısı getirerek iş yerlerindeki güvenliği artırmayı hedeflemektedir. Veri toplama aracı olarak anket yönteminin kullanıldığı çalışma için toplam 203 kişiden elde edilen veriler analiz edilmiştir. Beş Faktör Kişilik Modeli'ni temel alarak yaptığımız çalışmamızda sorumuluk ve duygusallık kişilik özelliklerinin emniyet davranışı üzerine anlamlı bir etkisi olduğu; fakat dışa dönüklük, deneyime açıklık ve uyumluluk kişilik özelliklerinin anlamlı bir etkisi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the impact of personality traits of individuals working in the civil aviation sector on safety management behaviors. Safety management holds critical importance in the operations of a business/organization, and the behaviors of employeesare of significant importance for workplace safety and risk management. However, the full extent of the impact of personality traits on these behaviors has not yet been fully understood. The main objective of this study is to analyze the effects of different personality traits, particularly leadership, collaboration, risk perception, and stress management factors, on safety management. The results of there search could contribute significantly to the development of workplace safety policies and the strengthening of safety culture. By offering a fresh perspective to research in safety management, it aims to enhance safety in workplaces. In the research where the survey method was used as a data collection tool, data obtained from a total of 203 people were analyzed. In our study based on the Five Factor Model of Personality, personality traits such as self-control, responsibility and emotional balance have a significant effect on security behavior; However, it was concluded that the personality traits of extroversion, openness to development and agreeableness did not have a significant effect.