Farklı döner alet şekillendirme sistemlerinin endodontik tedavi görmüş köklerin kırılma direncine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of di̇fferent rotary instrument forming systems on the fracture resi̇stance of endodonti̇cally treated roots
- Tez No: 889562
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN KALAYCI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, ProTaper Gold, Resiproc, Race Evo, Rotate Ni-Ti döner eğe sistemleri ile prepare edilmiş kök kanallarının, AH Plus kök kanal patı ile tek kon tekniğinin kullanılarak doldurulmasının kırılma direncine olan etkisini değerlendirmektir. Çalışmamızda 105 adet alt çene premolar insan dişi kullanılmıştır. Dişler kalan kök uzunlukları 13 mm olacak şekilde kronlarından ayrıldıktan sonra rastgele seçilen 21 diş kontrol grubu olarak ayrılmış ve hiçbir işlem uygulanmamıştır. Kalan dişler ise 4 eşit gruba bölünerek, ProTaper Gold, Resiproc, Race Evo, Rotate Ni-Ti döner eğe sistemleri ile prepare edilmişlerdir. Kök kanal dolguları AH Plus kök kanal patı kullanılarak tek kon tekniği ile tamamlanmıştır. Kök kanal dolguları tamamlandıktan sonra tüm kontrol ve deney gruplarına ait dişler 5 mm akrilik rezin içerisinde kalacak şekilde gömülmüştür. Akrilik rezine gömülmüş olan dişlere Universal Test Cihazı kullanılarak kuvvet uygulanmış ve dişlerin kırıldığı noktadaki kuvvet Newton(N) olarak kaydedilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde tek yönlü ANOVA testi kullanılmıştır ve p0.05) Kontrol grubu ProTaper Gold, Race Evo, Rotate deney grupları ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek kırılma dirençleri göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of filling root canals prepared with ProTaper Gold, Resiproc, Race Evo, Rotate Ni-Ti rotary file systems, on the fracture resistance of filling with AH Plus root canal sealer using the single cone techninque. In our study, 105 mandibular premolar human teeth were used. After the teeth were seperated from their crowns so that the remaining root length was 13 mm, 21 randomly selected teeth were allocated as the control group and no procedure was applied. The remaining teeth were divided into 4 equal groups and prepared with ProTaper Gold, Resiproc, Race Evo, Rotate Ni-Tİ rotary file systems. Root canal fillings were completed with the single cone technique using AH Plus root canal sealer. After the root canal fillings were completed, the teeth of all control and experimental groups were embedded in 5mm arcylic resin. Force was applied to the teeth embedded in arcylic rsin using the Universal Testing Machine, and the force at the point where the teeth broke was recorded as Newton(N). One-way ANOVA test was used to analyze the data obtained and p0.05) The control group showed statisticaly significantly higher fracture resistance compared to the ProTaper Gold, Race Evo, Rotate experimental groups.