The impact of re-interpreted Crew Resource Management (CRM) components on commercial airline pilots' unsafe acts: Exploring the mediating or moderating roles of safety climate, fatigue, and personality
Yeniden yorumlanan Ekip Kaynak Yönetimi (EKY) bileşenlerinin ticari havayolu pilotlarının emniyetsiz davranışları üzerindeki etkisi: Güvenlik iklimi, yorgunluk ve kişiliğin aracı ve düzenleyici rolleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 913381
  2. Yazar: GİZEM SERİN ATIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR ÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kazalar, Psikoloji, Sivil Havacılık, Accidents, Psychology, Civil Aviation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Pilot davranışları, bir başka deyişle emniyetsiz davranışlar, havacılık kazalarının doğrudan nedenleridir. Kaza analizleri, havacılık kazalarının meydana gelmesinde bireysel düzeyden örgütsel düzeye çeşitli faktörlerin etkili olduğunu göstermektedir. Havayolu şirketleri, emniyetsiz davranışları önlemek ve uçuş emniyetini artırmak amacıyla Ekip Kaynak Yönetimi (EKY) uygulamalarını hayata geçirmiştir ve bu uygulamalar o günden günümüze yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Uçuş emniyetini artırmak için hem emniyetsiz davranışların hem de EKY'nin değerlendirilmesi, bu iki unsur arasındaki ilişkiyi ve emniyetsiz davranışların diğer belirleyicilerini incelemek açısından önemli bir rol oynamaktadır. Mevcut EKY ve emniyetsiz davranış ölçüm araçları, kapsamlı eğitim gerektiren uzman değerlendirmelerine dayanmaktadır. Bu nedenle, zamanla kullanımı daha kolay ölçüm araçlarına duyulan ihtiyaç ortaya çıkmıştır. Bu boşluğu doldurmak amacıyla, Çalışma 1, 12 ticari havayolu pilotuyla yapılan görüşmeler yoluyla CRM Yetkinlik Ölçeğini geliştirmeyi hedeflemiştir. Ayrıca, mevcut Pilot Davranış Envanterinin emniyetsiz davranışları daha geniş bir bakış açısıyla inceleyecek şekilde revize edilmesi amaçlanmıştır. 176 ticari havayolu pilotunun katıldığı ana çalışmada, her iki ölçüm aracının faktör yapıları da incelenmiştir. Emniyetsiz davranışları yordayan değişkenleri değerlendirmek amacıyla hiyerarşik regresyon analizleri uygulanmıştır. Bulgular, CRM yetkinliklerinin, kişilik özelliklerinin ve yorgunluğun pilotların emniyetsiz davranışları ile ilişkisini göstermiştir. Ayrıca, CRM ile emniyetsiz davranışlar arasındaki ilişkide emniyet ikliminin ve yorgunluğun aracı rolü olduğu tespit edilmiştir. Nevrotiklik kişilik özellikleri ise CRM ile emniyetsiz davranışlar arasındaki ilişkide düzenleyici rol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
Pilot behaviors, i.e. unsafe acts, are the direct causes of aviation accidents. Accident investigation analyses have revealed that several different factors from individual to organizational level contributed to the aviation accident occurrence. Airline companies have implemented Crew resource management (CRM) to prevent unsafe acts to improve flight safety, and CRM has been widely used since its first initiation. To enhance flight safety, it is crucial to measure both unsafe acts and Crew Resource Management (CRM), as this helps analyze their relationship and identify other factors contributing to unsafe behaviors. Existing tools to measure CRM and unsafe acts were dependent on the expert ratings requiring comprehensive training. Therefore, the need for easy-to-use measurement tools has emerged. To fill this gap, Study 1 aimed to develop self-report CRM Competency Scale by conducting interviews with 12 commercial airline pilots. The previously developed Airline Pilot Behavior Inventory was revised to capture wider aspects of unsafe acts. In the main study with 176 commercial airline pilots, factor structures of both tools were explored. Hierarchical regression analysis was conducted to examine the predictors of unsafe acts stressing the predictor roles of CRM competencies, fatigue, safety climate, and personality traits. Results showed importance of CRM competencies, personality traits, and fatigue as the predictors of the pilots' unsafe acts. Results revealed the mediating role of safety climate and fatigue in the relationship between CRM and unsafe acts. Neuroticism, as a personality trait, played a moderating role in the relationship between CRM and unsafe acts.