Majör depresyon tedavisinde folik asitin rolü
The role of folate in treatment of major depressive disorder
  1. Tez No: 88958
  2. Yazar: M. ENVER ANALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Depresif belirtiler, folik asit eksikliğinin en yaygın nöropsikiyatrik görünümlerindendir. Depresif hastalar diğer psikiyatrik hastalara ve sağlıklı deneklere göre daha düşük serum folik asit düzeylerine sahiptirler. Bu araştırmamızın amacı majör depresif bozukluğun ( MDB ) tedavisinde folik asitin rolünün olup olmadığını belirlemektir. Bu araştırma Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri Polikliniği'nde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini MDB tanısı konan 60 ayaktan hasta, kontrol grubunu ise benzer sosyodemografık özelliklere sahip ve gönüllü 30 sağlıklı birey oluşturmuştur. MDB tanısı DSM-IV MDB tam ölçütleri ve Hamilton Depresyon Ölçeği (HDÖ) ile konmuştur. Araştırmaya 16-65 yaşlan arasındakiler alınmıştır. Araştırmanın başlangıcında hasta ve kontrol grubuna Sosyodemografık Bilgi Formu verilmiş, DSM-IV MDB tanı ölçütleri ve HDÖ uygulanmış, klinik görüşme yapılmış ve serum folik asit düzeylerine bakılmıştır. Ayaktan hastalar rastgele otuzar kişilik iki gruba ayrıldı. Grup î'e fluoksetin 20 mg/gün, grup IF ye fluoksetin + folat 5 mg/gün verildi. Tüm hastalara 7., 14., 28. ve 42. günlerde HDÖ uygulandı ve 14., 28. ve 42. günlerde serum folik asit düzeylerine bakıldı. Her iki hasta grubunda tedavinin etkinliği HDÖ ile izlendi. Bazı hastalarda bulantı, bunaltı, başağnsı, uykusuzluk gibi hafif şiddette ve geçici yan etkiler görülmekle birlikte, tüm hastalar 6 haftalık çalışmayı tamamlamıştır. SSRI'lann MDB tedavisindeki etkinliği daha önce yapılan birçok çalışmayla gösterilmiştir. Araştırmamızda MDB olan hastaların % 25' inde serum folik asit düzeyinin düşük olduğu bulunmuştur. Antidepresan tedaviye folik asit eklenen grup IF de, grup I'e göre HDÖ ortalama puanlarında daha hızlı bir düşme görülmüş, daha kısa sürede yanıt alınmıştır. Araştırmamızda serum folik asit düzeyi düşük olan hastaların 0. güne göre, 42. günde HDÖ ortalama puanlarındaki düşme ile serum folik asit düzeyi normal olan hastaların puanlanndaki düşme arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Serum folik asit düzeyi düşük olan hastaların HDÖ ortalama puanlanndaki düşme daha azdır. Sonuç olarak antidepresan tedaviye folik asit eklenmesinin klinik iyileşmeyi hızlandırdığı, MDB süresini kısalttığı, tedavinin etkinliğini artırdığı söylenebilir. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY Depressive symptoms are the most common neuropschiatric features of folate deficiency. Depressive patients have lower serum folate levels than the other patients having pschiatric disorder and healthy controls. In this study, we tried to investigate the role of folate in Major Depressive Disorder (MDD). This study was done at Pschiatry Outpatient Clinic of Cumhuriyet Univercity Medical Hospital. There were 60 outpatients diaqnosed as MDD and 30 healthy volunteers having similar sociodemographic features. MDD was diagnosed by DSM IV MDD diagnostic criteria and Hamilton Depression Scale (HDS). The subjects between 16-65 years age were admitted to the study. Sociodemographic information forum was given to the patients and the control subjects at the beginning of the study. DSM IV MDD diagnostic criteria and HDS were applied, clinical examination was done and serum folate levels were investigated. The outpatients were randomised to two equal groups. Fluoxetin 20 mg/day was administered to group I, fluoxetin + folate 5 mg/day was administered to group II. HDS was applied to all patients at 7., 14., 28., 42., days and serum folate levels were investigated at 14., 28., 42. days for all patients. The efficancy of treatment was determined by HDS in both of the groups. Although mild and reversible advers affects such as anxiety, headache, insomnia were seen in some of the patiens, all of the patients completed the study of 6 weeks. The efficacy of SSRI in MDD treatment was shown clearly in previous reports. 25 percent of MDD patients had low serum folate levels in this study. Mean HDS scores decreased faster in group II which folate was added to antidepressive therapy compared to group I, aresponse to therapy was achieved in a shorter time. In our study, the decrease in HDS scores of the patients having normal serum folate levels. The decrease in HDS scores of patients with low serum folate levels was small. As a conclusion, we can suggest that the folate added to antidepressive therapy improves the clinical well-being, shortens the duration of MDD and increases the effrcancy of treatment. 48