Enflasyon ve faiz arasında nedensellik ilişkisi: Türkiye ekonomisi için bir analiz (1994-2023)
The causality relationship between inflation and interest: An analysis for the Turkish economy (1994-2023)
  1. Tez No: 889626
  2. Yazar: MERVE YAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DİKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, enflasyon ve faiz arasında nedensellik ilişkisinin genişletilmiş Taylor kuralı çerçevesinde Türkiye ekonomisi için test etmek ve kısa dönemli nominal faiz oranı ile enflasyon açığı, döviz kuru açığı ve çıktı açığı arasındaki ilişkiyi ölçmektir. Genişletilmiş Taylor kuralına göre, kısa dönemli nominal faiz oranları üzerinde enflasyon ve çıktı sapma katsayısının pozitif olması beklenirken, döviz kuru sapma katsayısının sıfır olması beklenmektedir. Çalışmada genişletilmiş Taylor kuralının geçerliliği, 1994Q1-2023Q12 dönemi aylık veriler kullanılarak En Küçük Kareler yöntemi ve Granger nedensellik testi olmak üzere iki farklı yöntem ile gerçekleştirilmiştir. Veriler ilk önce 30 yıllık dönem, ardından 10'ar yıllık dönemler halinde analize tabi tutulmuştur. Böylece genişletilmiş Taylor Kuralının geçerliliği karşılaştırmalı olarak sunulmuştur. Analiz sonucuna göre ele alınan dönemlerde Türkiye'de uygulanan para politikasında genişletilmiş Taylor kuralına uygun hareket edilmediği ve faiz oranı ile enflasyon açığı arasında nedensellik ilişkisi olmadığı görülmektedir. Sadece 2001 yılında TCMB'nin bağımsızlığa kavuşturulmasından sonraki 2004:01-2013:12 dönemde uygulanan para politikasının genişletilmiş Taylor Kuralına uyum sağladığı ve enflasyon ve faiz arasında çift yönlü nedensellik ilişkinin bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır.onra doldurulacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to test the causality relationship between inflation and interest rates for the Turkish economy within the framework of the extended Taylor rule and to measure the relationship between short-term nominal interest rates and inflation deficit, exchange rate deficit and output deficit. According to the extended Taylor rule, inflation and output deviation coefficients are expected to be positive on short-term nominal interest rates, while exchange rate deviation coefficient is expected to be zero. In this study, the validity of the extended Taylor rule is analysed by using monthly data for the period 1994Q1-2023Q12 using two different methods: the Least Squares method and the Granger causality test. The data were first analysed for a 30-year period and then for 10-year periods. Thus, the validity of the extended Taylor Rule has been presented comparatively. According to the results of the analysis, it has been observed that the monetary policy implemented in Turkey in the analysed periods did not act in accordance with the extended Taylor rule and there is no causality relationship between the interest rate and the inflation gap. Only in the period 2004:01-2013:12 after the independence of the CBRT in 2001, the monetary policy implemented in Turkey complied with the extended Taylor Rule and it has been reached that there is a bidirectional causality relationship between inflation and interest rates.