Metinden görüntüye yapay zekâ sistemlerinin iç mimari tasarıma katkısının değerlendirilmesi
Evaluation of the contribution of text-to-image ai systems to interior design
- Tez No: 889627
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE GÜL GEMCİ, DR. ERDEM KÖYMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
İç mimari, antik dönemlerden günümüze kadar her dönemin kültürel, ekonomik ve teknolojik gelişmeleriyle şekillenmiştir. Antik çağlardan Rönesans'a, Sanayi Devrimi'nden modernizme kadar iç mimari, her dönemde farklı bir estetik ve işlevsellik anlayışıyla ele alınmıştır. 20. yüzyılda CAD programlarının kullanımıyla birlikte tasarım süreçleri dijitalleşmeye başlamış, 3D modelleme ve sanal gerçeklik gibi araçlar tasarımcıların yaratıcı potansiyelini genişletmiştir. Son yıllarda yapay zekânın yükselişi, iç mimari tasarımda yeni bir devrim başlatmıştır. Özellikle metinden görüntüye yapay zekâ sistemleri, yazılı betimlemeleri gerçeğe yakın görsellere dönüştürerek tasarımcılara yeni ilham kaynakları sunmaktadır. Bu tezde, metinden görüntüye yapay zekâ sistemlerinin iç mimariye katkıları incelenmiştir. Yapay zekâ sistemleri, iç mimaride tasarım süreçlerini köklü bir şekilde dönüştüren yenilikçi araçlar sunarak sektöre önemli katkılarda bulunmaktadır. Çalışma kapsamında, ChatGPT'ye makine öğrenmesi yapılmış ve ardından ChatGPT'den iç mimaride kullanılmak üzere taslak senaryolar oluşturması istenmiştir. Son aşamada, ChatGPT eklentisiyle yapılan istemler doğrultusunda ortaya çıkan görseller iç mimarlık kriterlerine ve tasarım ilkelerine uygunluk bağlamında değerlendirilmiştir. Tezin birinci bölümünde, yapay zekânın ne olduğu, yapay zekânın nasıl bir mimariye sahip olduğu, türleri ve sınıflandırılması ele alınmıştır. İkinci bölümde ise yapay zekâ sistemleri tanıtılmış ve bu sistemlerin iç mimarlık alanındaki kullanımı değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, iç mimari bileşenler ve temel tasarım ilkeleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Dördüncü bölümde, belirlenen kriterler ve ilkeler doğrultusunda, metinden görüntüye yapay zekâ sistemlerinden çeşitli istemler yapılmış ve üretilen görseller değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sürecinde, yapay zekânın renk seçimi, doku eşleştirmesi, mobilya düzenlemesi ve aydınlatma planlaması gibi temel unsurlarda nasıl yardımcı olduğu analiz edilmiştir. Örnek uygulamalara dayalı olarak yapılan değerlendirmede, metinden görüntüye yapay zekâ sistemlerinin tasarımcılara ilham verdiği ve fikir oluşturmayı hızlandırdığı görülmüştür. Bu sistemler, kullanıcıların yazılı betimlemelerini yüksek doğrulukta ve hızla görsel tasvirlere dönüştürerek iç mekân tasarımında yeni olanaklar yaratmaktadır. Tasarımcılar, bu sistemler aracılığıyla konsept geliştirme aşamasında farklı renk paletleri, dokular ve mobilya düzenlemelerini manipüle ederek yaratıcılıklarını daha özgürce ifade edebildiği izlenmiştir. Son olarak, bu teknolojilerin iç mimaride verimlilik, yaratıcılık ve kişiselleştirme alanlarında sağladığı avantajlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Interior architecture has been shaped by the cultural, economic, and technological developments of each era from ancient times to the present. From antiquity to the Renaissance, from the Industrial Revolution to modernism, interior design has been approached with different aesthetics and functionalities in each period. In the 20th century, the use of CAD programs began the digitalization of design processes, and tools such as 3D modeling and virtual reality expanded designers' creative potential. In recent years, the rise of artificial intelligence has started a new revolution in interior design. Particularly, text-to-image AI systems, by transforming written descriptions into visually realistic images, have offered new sources of inspiration to designers. This thesis examines the contributions of text-to-image AI systems to interior design. AI systems provide innovative tools that fundamentally transform the design processes in interior design, contributing significantly to the field. As part of this study, ChatGPT was trained on machine learning and then tasked with creating draft scenarios for use in interior design. In the final phase, the visuals produced in accordance with requests made via the ChatGPT extension were evaluated in terms of their conformity to interior design criteria and principles. The first chapter of the thesis discusses what artificial intelligence is, the architecture of AI, its types, and classifications. The second chapter introduces AI systems and evaluates their use in the field of interior design. The third chapter examines interior design components and basic design principles in detail. In the fourth chapter, various requests were made using text-to-image AI systems based on the defined criteria and principles, and the produced images were evaluated. During this evaluation process, how AI assists in basic elements such as color selection, texture matching, furniture arrangement, and lighting planning was analyzed. Based on example applications, it was observed that text-to-image AI systems inspire designers and accelerate idea formation. These systems transform users' written descriptions into visual depictions with high accuracy and speed, creating new possibilities in interior design. Designers, through these systems, can more freely express their creativity by manipulating different color palettes, textures, and furniture arrangements during the concept development stage. Finally, the advantages provided by these technologies in the areas of efficiency, creativity, and personalization in interior design were discussed.