Betonarme ve yığma yapılarda deprem kaynaklı gözlemsel harsar tespit ve süreçte veri madenciliği
Observational damage assessment of reinforced concrete and masonry structures due to earthquake and data mining in the process
  1. Tez No: 889641
  2. Yazar: SERHAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE AKBOĞA KALE, DOÇ. DR. ALİ MORTAZAVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Ülkemiz aktif deprem kuşağında yer alan ülkelerden biridir. Bu nedenle deprem olduktan sonra birçok yapı maalesef hasar almaktadır. Hasar tespitinde yer alacak ekiplerin hasarın durumunu anlaması hasarlı yapının hangi hasar sınıfına karşılık geldiğini anlamak önem arz etmektedir. Ayrıca hasar tespiti yaparken sahadan veri toplama aşaması ve hasar tespitinde bulunan ekiplerin can güvenliği çok önemlidir. Sahada hasar tespit sürecinde doğru verilerin elde edilmesi için alınacak olan hasar tespit eğitiminin anlaşılır olması ve sahadan elde edilen verilerin sonraki hasar tespit sürecine ışık tutması gerekir. Bu nedenle veri madenciliği tekniğinin doğru anlaşılması, toplanan verilerin tutarsız verilerden arındırılarak veri tabanlarında tutulması ve verilerin anlaşılır olması gereklidir. Bu çalışmada veri madenciliği tekniğinden faydalanılarak depremden sonra hasar tespit işlemlerinin aksamaması, hasar tespit sürecinde yer alan ekiplerin can güvenliği, sahadan doğru verilerin elde edilmesi ve sahada hasar tespit sürecinin literatüre katkı sağlaması amaçlanmaktadır. Bu çalışma kapsamında ülkemizde olası bir depremden sonra hasar tespit sürecinde bulunacak teknik ekiplerin veri madenciliği tekniğinden faydalanarak sahada hasar tespit sürecine daha iyi katkı koymaları hedeflenmektedir. Bu bakımdan çalışma hasar tespit sürecine rehberlik edecektir.
Özet (Çeviri)
Our country is one of the countries located in the active earthquake zone. For this reason, many structures are unfortunately damaged after an earthquake. It is important for the teams that will take part in damage assessment to understand the status of the damage and to understand which damage class the damaged structure corresponds to. In addition, while performing damage assessment, the data collection phase from the field and the life safety of the teams involved in damage assessment are very important. In order to obtain accurate data during the damage assessment process in the field, the damage assessment training to be received must be understandable and the data obtained from the field must shed light on the subsequent damage assessment process. For this reason, it is necessary to understand the data mining technique correctly, to keep the collected data in databases by removing inconsistent data and to make the data understandable. In this study, by utilizing the data mining technique, it is aimed to prevent disruption of damage assessment processes after the earthquake, to ensure the safety of the teams involved in the damage assessment process, to obtain accurate data from the field and to contribute to the literature on the damage assessment process in the field. Within the scope of this study, it is aimed that the technical teams that will be involved in the damage assessment process after a possible earthquake in our country will better contribute to the damage assessment process in the field by utilizing data mining techniques. In this respect, the study will guide the damage assessment process.