İlkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin web 2.0 araçları kullanımının hikâye yazma becerileri yönünden incelenmesi: My storybook örneği
Examination of primary school fourth grade students' use of web 2.0 tools in terms of story writing skills: My storybook example
- Tez No: 889642
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ELKATMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin Web 2.0 araçlarını öykü yazma becerileri ile ilişkili olarak nasıl kullandıklarını araştırmaktır. Araştırma, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Kocaeli'nin Gebze ilçesinde nicel araştırma yöntemleri çerçevesinde ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya toplam 40 dördüncü sınıf öğrencisi katılmış ve ölçme aracı olarak“Öykü Yazma Becerilerini Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler IBM SPSS 22.0 yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz, toplanan verilerden elde edilen altı alt probleme odaklanmıştır. Bulgular, geleneksel yazma yöntemini izleyen kontrol grubunun son testte, ön test sonuçlarına kıyasla daha yüksek öykü yazma beceri düzeyleri sergilediğini ortaya koymuştur. Öte yandan, öykü yazmak için My Storybook uygulamasını kullanan deney grubunun son test öykü yazma becerilerinde ön test puanlarına kıyasla anlamlı bir gelişme görülmemiştir. Her iki grubun son test öykü yazma beceri düzeyleri karşılaştırıldığında ise kontrol grubu lehine anlamlı bir fark ortaya çıkmıştır. Ayrıca, son test hikaye yazma becerileri yüksek olan kontrol grubunun bu becerileri ile çeşitli faktörler arasındaki ilişki incelenmiştir. Analiz sonucunda, kontrol grubunun öykü yazma becerileri ile cinsiyet ya da ebeveynlerin eğitim durumu gibi değişkenler arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Özetle, çalışmada My Storybook uygulamasının ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin hikaye yazma becerilerini etkili bir şekilde geliştirmediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to investigate how fourth-grade primary school students utilize Web 2.0 tools in relation to their story writing abilities. The research was carried out in the Gebze district of Kocaeli during the 2022-2023 academic year, employing a pre-test post-test control group experimental design within the framework of quantitative research methods. A total of 40 fourth-grade students participated in the study, and the“Scale for the Evaluation of Story Writing Skills”was used as the measurement tool. The data were analyzed using IBM SPSS 22.0 software. The analysis focused on six sub-problems derived from the collected data. The findings revealed that, in the post-test, the control group, which followed the traditional writing method, demonstrated higher story writing skill levels compared to their pre-test results. On the other hand, the experimental group, which used the My Storybook application to write stories, showed no significant improvement in their post-test story writing skills compared to their pre-test scores. When comparing the post-test story writing skill levels of both groups, a significant difference emerged in favor of the control group. Additionally, for the control group, which displayed high post-test story writing skills, the relationship between these skills and various factors was examined. The analysis found no significant correlation between the control group's story writing skills and variables such as gender or parents' educational background. In summary, the study concluded that the My Storybook application did not effectively enhance the story writing skills of fourth-grade primary school students.