Retrospektif olarak noninvaziv serum biyomarkerlerinin karaciğer biyopsi sonuçları ile birlikte fibrozis gelişimi üzerine prediktif değerinin araştırılması
A retrospective investigation of the predictive value of noninvasive serum biomarkers for the development of fibrosis in association with liver biopsy results
  1. Tez No: 889657
  2. Yazar: KÜBRA ÖZCAN GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM KESKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş: Nonalkolik Yağlı Karaciğer Hastalığı (NAFLD), karaciğere bağlı morbidite ve mortalitenin önde gelen nedenlerinden biridir. Hastalığın tanısı genellikle tesadüfi olarak konur ve tanı için günümüzde kabul edilen altın standart test karaciğer biyopsisidir. Bu hastaların hangisinde ileri evre fibrozis gelişeceğini belirlemek zor ve önemlidir. Bundan dolayı invaziv olmayan biyobelirteçlerin biyopsiye alternatif olabilirliği açısından birçok çalışma yapılmıştır. Biyopsi ile kanıtlanmış NAFLD ve/veya nonalkolik steatohepatit (NASH) olan hastalarda, noninvaziv testlerden NAFLD fibrozis skoru (NFS), BARD skoru, APRI indeksi ve FIB-4 skorunu fibrozisi tahmin etme açısından karşılaştırmak istedik. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya; 2013-2023 yılları arasında merkezimize başvuran, çeşitli nedenlerle karaciğer biyopsisi yapılan ve biyopsi sonucunda hepatosteatoz saptanan 454 hasta dahil edildi. Bu hastaların demografik özellikleri ve biyokimyasal verileri retrospektif olarak toplandı. BARD, NFS, APRI ve FIB-4 skorları hesaplandı. Bulgular: Çalışmada değerlendirilen bu dört testin hepsi ayrı ayrı incelendiğinde histolojik ve klinik karaciğer fibrozisini öngörmede istatistiki olarak anlamlı bulundu. Bu testler ikili gruplar halinde birbirleriyle anlamlılığı incelendiğinde BARD ve APRI skorları arasında anlamlı bir uyum saptanmadı (p=0,565).
Özet (Çeviri)
Introduction: Non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) is a leading cause of liver-related morbidity and mortality. Diagnosis of the disease is usually incidental and the currently accepted gold standard test for diagnosis is liver biopsy. It is difficult and important to determine which of these patients will develop advanced fibrosis. Therefore, many studies have been conducted to evaluate the feasibility of non-invasive biomarkers as an alternative to biopsy. We aimed to compare the non-invasive tests NAFLD fibrosis score (NFS), BARD score, APRI index and FIB-4 score in predicting fibrosis in patients with biopsy-proven NAFLD and/or non-alcoholic steatohepatitis (NASH). Materials and Methods: The study included 454 patients admitted to our centre between 2013 and 2023, who underwent liver biopsy for various reasons and were found to have hepatosteatosis by biopsy. The demographic characteristics and biochemical data of these patients were collected retrospectively. BARD, NFS, APRI and FIB-4 scores were calculated. Results: All four tests evaluated in the study were statistically significant in predicting histological and clinical liver fibrosis when analysed separately. When these tests were analysed in paired groups, no significant correlation was found between BARD and APRI scores (p=0.565).