Kronik hepatit B'li hastalarda hepatik fibrozis evresini noninvaziv olarak öngörmede hematolojik parametrelerin yerinin araştırılması
Investigation of the place of hematological parameters in noninvasive prediction of hepatic fibrosis stage in patients with chronic hepatitis B
- Tez No: 703478
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH GÜZELBULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: NLR (nötrofil/lenfosit oranı), PLR (platelet/lenfosit oranı), RPR (eritrosit dağılım genişliği (RDW)/platelet oranı), LMR (lenfosit/monosit oranı) ve API (yaş+platelet indeksi) testlerinin, KHB (kronik hepatit B)'li hastalarda karaciğer fibrozisinin derecesini öngörmedeki yerini araştırmayı ve bu testleri APRI (AST/platelet oranı indeksi) ve FIB-4 (fibrozis-4 indeksi) ile karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği'nde 01.01.2011-30.10.2020 tarihleri arasında KHB tanısı ile karaciğer biyopsisi yapılmış 18 yaş ve üzerindeki hastaların verileri retrospektif olarak tarandı. HCV (hepatit C virüsü), HDV (hepatit D virüsü) ve HIV (insan immünyetmezlik virüsü) koinfeksiyonu, hematolojik hastalığı, malignitesi veya eşlik eden kronik karaciğer hastalığı olan, hemogram parametrelerini etkileyecek ilaç kullanımı olan ve KHB tedavisi alan hastalar çalışmaya alınmadı. Fibrozis evrelemesi, Ishak skorlama sistemine göre yapıldı. APRI, FIB-4, NLR, PLR, RPR, LMR ve API ile fibrozis evresi karşılaştırılarak, bu testlerin belirgin fibrozis (F3-6) ve siroz (F5-6) varlığını öngörmedeki yeri istatistiksel yöntemler ile araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to investigate the role of NLR (neutrophil/lymphocyte ratio), PLR (platelet/lymphocyte ratio), RPR (erythrocyte distribution width (RDW)/platelet ratio), LMR (lymphocyte/monocyte ratio) and API (age + platelet index) tests in predicting the stage of liver fibrosis in CHB (chronic hepatitis B ) patients and to compare these tests with APRI (AST/platelet ratio index) and FIB-4 (fibrosis-4 index). Materials and Methods: The data of patients aged 18 years and older who underwent liver biopsy with the diagnosis of CHB between 01.01.2011 and 30.10.2020 in Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Gastroenterology Clinic were retrospectively reviewed. Patients with HCV (hepatitis C virus), HDV (hepatitis D virus) and HIV (human immunodeficiency virus) coinfections, hematological disease, malignancy or concomitant chronic liver disease, using drugs that could affect hemogram parameters, and receiving CHB treatment were excluded from the study. Fibrosis was staged according to the Ishak scoring system. APRI, FIB-4, NLR, PLR, RPR, LMR and API were compared with the fibrosis stage, and the role of these tests in predicting the presence of significant fibrosis (F3-6) and cirrhosis (F5-6) was investigated using statistical methods.