Majör depresif bozuklukta kan pıhtılaşma sistemi
Blood coagulation in major depression
- Tez No: 88966
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
VII. ÖZET Bu çalışmada major depresif bozuklukta kan pıhtılaşma sisteminin etkilenip etkilenmediğine, etkilenme varsa bunun hangi mekanizmada ve düzeyde olduğu araştırılmıştır. Çalışmaya MDB tanısı konan, halen kan pıhtılaşma sistemini etkileyebilecek ilaç kullanımı ve hastalık öyküsü olmayan, antidepresanlarla tedaviye başlanmamış 60 hasta alınmıştır. Kontrol grubuna ise MDB'u olmayan, kan pıhtılaşma sistemim etkileyebilecek hastalık ve ilaç kullanımı öyküsü olmayan, hasta grubu ile benzer sosyodemografik özelliklere sahip olan 60 birey alınmıştır. MDB tanısı DSM-IV ölçütlerine göre konmuş, depresyon puanı hamilton depresyon ölçeği ile belirlenmiştir. 0. 7. 14. 28. ve 42. günlerde yapılan tekrarlı ölçümlerde, hasta grubunda KZ, PZ ve APTZ değerlerinin kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bozulduğu görülmüştür. KZ değerlerinin hastaların % 3 5 'inde fizyolojik sınırların dışına çıktığı saptanmıştır. PZ ve APTZ ölçümlerinde ise fizyolojik sınırların dışında değerler bulunmamıştır. PTZ değerlerinde ise hasta grubu ile kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Bu bulgular ışığında MDB 'da trombosit fonksiyonları ve intrensek pıhtılaşma mekanizmasının bozulduğu, intrensek pıhtılaşma mekanizmasındaki bozukluğun trombosit fonksiyon bozukluğu ile ilgili olabileceği ve fizyolojik sınırların dışma çıkmadığı söylenebilir. Ekstrensek pıhtılaşma mekanizmasının bozulduğuna ilişkin yeterli bulgu edinilmemiştir. 29
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was performed in order to find out whether coagulation system was disturbed in major depressive disorder patients or not if so, to determine the underlying mechanism and level of disturbance. 60 patients who were diagnosed to have. MDD and did not recieve any ami- depressive medication were included in the study. Patients did not have any history of disease and medication which might impair the coagulation cascade. A control group was constitued with 60 persons who were not diagnosed to have MDD, and who did not receive any medication which could effect coagulation cascade and who did not have any disease that can effect coagulation system and who had the same sociodemographic characteristics both the patient group. MDD was diagnosed on the basis of the DSM-IV criteria, depression score was evaluated with the Hamilton's Depression Scale. Bleeding time, coagulation time, and activated prothrombin time was analyzed at 0, 7, 14, 28 and 42 nd days repetetively and results were impaired significantly in control group. Results of bleeding time experiment were over the physiological ranges in 35 % of patients. However results of coagulation time and activated parcial thromboplastine time tests was between the physiological ranges. There were not any statistically significant results at INR and prothrombine time assays between control and patient group. With the help of this data, it can be concluded that thrombocyte functions and intrinsic coagulation cascade are impaired in MDD patients, impairment of intrinsic coagulation mechanism is due to the disturbance of thrombocyte function and it is not outer of the physiological ranges. Enough data was not obtained about impairment of extrinsic coagulation mechanism.