Majör depresif bozukluk hastalarının ve sağlıklı kontrollerin serum Claudin-5 düzeyi açısından karşılaştırılması, serum Claudin-5 düzeyinin intihar düşüncesi, anksiyete şiddeti ve sistemik inflamatuar parametreler ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Comparison of serum Claudin-5 levels in patients with major depressive disorder and healthy controls: Evaluation of the relationship between serum Claudin-5 levels, suicidal ideation, anxiety severity, and systemic inflammatory parameters
- Tez No: 1002565
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT SELÇUK, DOÇ. DR. ERCAN SARUHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, majör depresif bozukluk (MDB) tanısı alan hastalar ile sağlıklı kontrollerin serum Claudin-5 düzeylerinin karşılaştırılması ve serum Claudin-5 düzeyinin intihar düşüncesi, depresyon ve anksiyete şiddeti ile sistemik inflamatuar parametreler (nötrofil/lenfosit oranı [NLR], platelet/lenfosit oranı [PLR], monosit/lenfosit oranı [MLR], C-reaktif protein [CRP] ve INFLA skoru) arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya DSM-5 tanı ölçütlerine göre majör depresif bozukluk tanısı alan, son üç ay içinde antidepresan veya antiinflamatuar ilaç kullanmamış 73 hasta ile yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş 74 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Tanısal değerlendirme DSM-5 için Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID-5) ile yapılmıştır. Depresyon şiddeti Hamilton Depresyon Ölçeği, intihar düşüncesi Beck İntihar Ölçeği ve anksiyete düzeyi Beck Anksiyete Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Serum Claudin-5 düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçülmüş, inflamatuar parametreler tam kan sayımı ve CRP ölçümleri kullanılarak hesaplanmıştır. Majör depresif bozukluk hastalarında serum Claudin-5 düzeyleri sağlıklı kontrollere kıyasla anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur. Hasta grubunda NLR, PLR, CRP ve INFLA skorları anlamlı olarak daha yüksek saptanırken, MLR açısından gruplar arasında fark izlenmemiştir. Serum Claudin-5 düzeyleri ile depresyon şiddeti, anksiyete düzeyi, intihar düşüncesi ve inflamatuar parametreler arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. ROC analizinde Claudin-5 düzeylerinin depresyon varlığını ayırt etmede orta düzeyde ayırt edici güce sahip olduğu, ancak intihar düşüncesini öngörmede sınırlı bir performans gösterdiği belirlenmiştir. Regresyon analizinde NLR ve INFLA skorlarının intihar düşüncesinin bağımsız yordayıcıları olduğu saptanmıştır. Bu bulgular, majör depresif bozuklukta serum Claudin-5 düzeylerindeki azalmanın daha çok kalıcı nörovasküler değişiklikleri yansıtabileceğini düşündürmekte olup, inflamatuar belirteçlerle birlikte değerlendirilmesinin depresyonun biyolojik mekanizmalarının anlaşılmasına katkı sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare serum Claudin-5 levels between patients with major depressive disorder (MDD) and healthy controls, and to examine the relationship between serum Claudin-5 levels, suicidal ideation, depression and anxiety severity, and systemic inflammatory parameters, including the neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), platelet-to-lymphocyte ratio (PLR), monocyte-to-lymphocyte ratio (MLR), C-reactive protein (CRP), and the INFLA score. The study included 73 patients diagnosed with major depressive disorder according to DSM-5 criteria who were antidepressant-naïve or medication-free for at least three months, and 74 age- and sex-matched healthy controls. Diagnostic assessments were conducted using the Structured Clinical Interview for DSM-5 (SCID-5). Depression severity, suicidal ideation, and anxiety levels were assessed using the Hamilton Depression Rating Scale, Beck Scale for Suicide Ideation, and Beck Anxiety Inventory, respectively. Serum Claudin-5 levels were measured using enzyme-linked immunosorbent assay, and inflammatory parameters were calculated from complete blood counts and CRP measurements. Serum Claudin-5 levels were significantly lower in patients with major depressive disorder compared to healthy controls. Patients also exhibited significantly higher NLR, PLR, CRP, and INFLA scores, while no significant difference was observed for MLR. No significant associations were found between serum Claudin-5 levels and depression severity, anxiety levels, suicidal ideation, or inflammatory markers. Receiver operating characteristic analysis demonstrated that Claudin-5 showed fair discriminative ability for the presence of depression but limited predictive value for suicidal ideation. Regression analysis revealed that NLR and INFLA scores were independent predictors of suicidal ideation. These findings suggest that reduced serum Claudin-5 levels in major depressive disorder may reflect relatively stable neurovascular alterations rather than acute symptom-related changes, and that combined evaluation with inflammatory markers may enhance understanding of the biological mechanisms underlying depression.