Tedaviye dirençli major depresif bozuklukta serum Zonulin,Claudin-5, I-FABPp düzeylerinin rTMS öncesi ve sonrası değerlendirilmesi
Evaluation of serum Zonulin, Claudin-5, I-FABP levels before and after rTMS in treatment-resistant major depressive disorder
  1. Tez No: 872015
  2. Yazar: EMİNE BEYZA BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
BİLGİN E.B., Tedaviye Dirençli Major Depresif Bozuklukta Serum Zonulin, Claudin-5, I-FABP Düzeylerinin rTMS Öncesi ve Sonrası Değerlendirilmesi, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Tıpta Uzmanlık Tezi, Gaziantep, 2024. Çalışmamızda Tedaviye Dirençli Major Depresif Bozukluk (MDB) hastalarında bağırsak-beyin eksenini değerlendirilmeyi ve repetetif Transkraniyal Manyetik Stimülasyon ( rTMS) tedavisinin bu aks üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçladık.Araştırma kapsamında DSM-5 TR tanı kriterlerine göre MDB tanısı konulan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 52 hasta ile 26 sağlıklı kontrol çalışmamıza dahil edilmiştir.Tüm katılımcılar için sosyodemografik veri formu doldurulmuştur.MDB tanısı konulan hastalara Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HAMD), Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği (HAMA), Klinik Global İzlenim Şiddet Ölçeği (CGI-S) ve İntihar Olasılığı Ölçeği (İOÖ) uygulanmıştır. MDB tanılı hastalar sırasıyla randomize edilerek iki gruba ayrıldı. Bir gruba rTMS (sol dorsolateral prefrontal kortekse, yüksek frekanslı, 20 seans), diğer gruba 20 seans Sham (Taklit) TMS uygulanmıştır.Tüm katılımcılardan ilk başvurularında serum Zonulin, Claudin- 5 ve I-FABP değerlerini ölçmek için venöz kan örneği alınmış daha sonra MDB hastalarından tedavinin tamamlanmasının ardından ikinci kan örneği alınarak molekül düzeyleri belirlenmiş, ölçekler tekrardan değerlendirilmiştir.Biyokimyasal analiz Gaziantep Üniversitesi Biyokimya laboratuvarında ELISA yöntemi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
BİLGİN E.B., Evaluation of Serum Zonulin, Claudin-5, I-FABP Levels Before and After rTMS in Treatment-Resistant Major Depressive Disorder, Gaziantep University Faculty of Medicine, Department of Mental Health and Diseases, Specialization Thesis in Medicine, Gaziantep, 2024 In the study, researchers aimed to assess the gut-brain axis in patients with Treatment-Resistant Major Depressive Disorder (MDD) and investigate the effects of repetitive Transcranial Magnetic Stimulation (rTMS) treatment on this axis. The control study included 52 patients diagnosed with MDD according to DSM-5 TR criteria and 26 healthy participants. Sociodemographic data forms are completed for all participants. Patients diagnosed with Major Depressive Disorder (MDD) were assessed using the Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D), Hamilton Anxiety Rating Scale (HAM-A), Clinical Global Impression-Severity Scale (CGI-S), and Suicide Probability Scale (SPS). The MDD-diagnosed patients were randomized into two groups. One of the groups received rTMS (applied to the left dorsolateral prefrontal cortex, high-frequency, 20 sessions), and the other group received 20 sessions of Sham (placebo) TMS. Serum zonulin, claudin-5, and Intestinal Fatty Acid-Binding Protein (I-FABP) levels were measured in all participants before treatment. After completing the treatment, a second blood sample was taken from MDD patients to determine molecular levels, and the scales were reassessed. The biochemical analysis was performed using the ELISA method in the Gaziantep University Biochemistry laboratory.