Berlitz Metodu ve 'Tâlîmü'l-Lugati'l-Arabiyye alâ Tarîkati Berlıtz' kitabı kapsamında Arapça öğretiminde yapılan yenilikler
Berlitz method and innovations in Arabic teaching within the scope of the book 'Tâlîmü'l-Lugati'l-Arabiyye alâ Tarîkati Berlitz'
  1. Tez No: 889697
  2. Yazar: ÜMMÜ GÜLSÜM UZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASİYE ÇELENLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Tanzimat'ın ilanıyla birlikte Osmanlı Devleti'nde pek çok değişim yaşanmıştır. Yeniliklerin yaşandığı alanlardan biri de yabancı dil öğretimi alanıdır. Batıda uygulanmakta olan yeni dil öğretim metotlarından biri olan ve o dönemde geniş çapta başarı elde etmiş Berlitz Metodu, Osmanlı Devleti'nde ilk olarak Fransızca öğretiminde kullanılmaya başlamıştır. Orhan Selahaddin'in tercümeleriyle başlayan Berlitz kitap uyarlamaları o dönem okullarda kullanılmaya başlanmış, öğretilmekte olan diğer diller için de çeşitli Berlitz kitapları basılmıştır. Bu çalışmanın amacı, Tanzimat'ın ilanından sonra Arapça öğretiminde yaşanan yeniliklerin Berlitz Metodu üzerinden incelenerek Arapça öğretiminde yapılan yenilikleri tespit etmektir. Doküman analizi yöntemi kullanılarak Tâlîmü'l-Lugati'l-Arabiyye alâ Tarîkati Berlitz kitabı detaylı şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the proclamation of the Tanzimat, many changes took place in the Ottoman state. One of the areas where innovations are experienced is the field of foreign language teaching. The Berlitz Method, which is one of the new language teaching methods applied in the West and has achieved widespread success at that time, was first used in French teaching in the Ottoman Empire. Berlitz book adaptations, which started with the translations of Orhan Selahaddin, started to be used in schools at that time, and various Berlitz books were published for other languages that were being taught. The aim of this study is to determine the innovations made in Arabic teaching by examining the innovations in Arabic teaching after the proclamation of the Tanzimat through the Berlitz method. By using the document analysis method, the book Tâlîmü'l-Lugati'l-Arabiyye alâ Tarîkati Berlitz was examined in detail.