Hector Berlioz'un Fantastik Senfoni'sinin bestecilik tarihindeki yeri ve orkestra şefliği teknikleri açısından incelenmesi
The importance and conducting tecnique analysis of Hector Berlioz's Fantastic Symphony
  1. Tez No: 159927
  2. Yazar: TOLGA TAVİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. RENGİM GÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kompozisyon, Koro ve Orkestra Şefliği Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışmada; Hector Berlioz' un orkestrasyon konusundaki dehası ve yaşadığı dönemin çok ilerisinde olan bestecilik anlayışının oluşumundaki öğeler irdelenmiş, bu araştırmanın ışığında en çok bilinen bestesi olan Fantastik Senfoni, orkestra şefliği teknikleri açısından analiz edilmiştir. Rahatlıkla savunulabilir ki Hector Berlioz, teknik gelişim açısından günümüz müziğinin en önemli hazırlayıcılarından biridir. İki yüzyıldır sosyal, ekonomik ve teknolojik değişimlerin de yön vermeye başladığı müzik sanatında artık“arayış içinde olmak”, zaman zaman takınılacak bir tavır değil bir zorunluluktur ve bu açıdan bakıldığında Berlioz, etüt edilecek en eski örnek olarak görülebilir. Yapılan kaynak taraması sonucunda, ülkemizde, Berlioz ve sanat anlayışı hakkında Türkçe olarak herhangi bir kitap bulunmaması, bunun yanı sıra, kompozisyon ve müzikoloji bölümlerinde de bugüne kadar konu ile ilgili akademik bir çalışma yapılmamış olmasından dolayı bu çalışmanın adı geçen bölümlerde önemli bir eksiği dolduracağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the genius of Hector Berlioz as an orchestrator, and his composing notion which is beyond the time he lives, has been examined; thus“Fantastic Symphony”, the most known piece of his has been analyzed according to the conducting techniques. It can easily be advocated that, Hector Berlioz is one of the most important pioneers of the present music considering the technical development. For two centuries social, economical and technological metamorphosises frequently guides the art of music. In this respect“to search”is not an attitude which can be assumed occasionally but is a necessity. In this point of view Berlioz, can be seen as the first model which should be researched. A source scan has been made in our country, and agreed that there has been neither any publishing nor an academical study about Berlioz and his notion of art. Therefore it is thought that an important absence will be covered in mentioned areas.