Ahmed Hâşim'in şiirlerinde müphemiyet
Ambiguity in Ahmed Haşim's poems
- Tez No: 889706
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Ahmed Hâşim, modern Türk edebiyatının kurucu şairlerindendir. Hakkında çok farklı açılardan tezler yapılmış, modern şiire kazandırdıkları tespit edilmeye çalışılmıştır. Ancak, araştırmalarmızda, şairin esaslı kavramlarından olmasına rağmen“müphemiyet”e ilişkin düşünce ve pratiği hakkında geniş ve derinlikli bir çalışma yapıldığına rastlamadık. Bu tezde, bahsi geçen alandaki boşluğu doldurmak amacıyla Hâşim'in şiirlerinde, nesirlerinden ve hakkında yazılanlardan da yararlanmak suretiyle, felsefi ve edebi arka planı dikkate alan kavramsal ve yöntemli bir çalışma yaptık.
Özet (Çeviri)
Ahmed Hâşim is one of the founding poets of modern Turkish poem. Theses have been written about him from many different perspectives and it was tried to be determined that they brought him to modern poetry. However, we have not found in our research that there has not been a large and deep study of the poet's thought and practice regarding“ambiguity,”although it is one of his fundamental concepts. In this thesis, we aimed to make a conceptual and methodical study that takes into account the philosophical and literary background by making use of the poems, prose and writings of Hâşim.