Ahmet Haşim'in şiirlerinde kelime dünyası
  1. Tez No: 144849
  2. Yazar: FUNDA AVŞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
228 ÖZET Son yıllarda giderek yaygınlaşan kelime dünyası çalışmaları dil bilimine önemli veriler sağlamaktadır. Bu çalışmalar sayesinde üslûp incelemeleri yeni bir yön kazanmıştır. Biz tezimizde Ahmet Hâşim'in şiirlerindeki kelime dünyası üzerine bir inceleme çalışması yaptık. Tezin giriş bölümünde Ahmet Hâşim'in hayatı, kişiliği, üslûbu, şiirleri hakkında kısaca bilgi verilmiştir. I. Bölümde Ahmet Hâşim'in bütün şiirlerindeki kelimelerle ilgili elde ettiğimiz verilere Ve değerlendirmelere yer verilmiştir. Hâşim'in bütün şiirlerinde kullandığı toplam kelime sayısı, bu kelimelerin sıklıkları, kelime çeşitleri ve bunların birbirlerine oranları, sıfat ve isim tamlamaları ayrı ayrı ele alınıp detaylı olarak incelenmiştir. Tezimizin ikinci bölümünde ise şairin sık kullandığı söz sanatları ele alınarak bunların şiirlere neler kattığı üzerinde durulmuştur. Sonuç kısmında ise incelemenin ve elde ettiğimiz verilerin bir değerlendirmesi bulunmaktadır. Ahmet Hâşim'in şiirleri mecazlar ve sembollerle örülüdür. Şiirlerde sıkça kullanılan sıfatlar sayesinde renkli, canlı tasvirler ağırlık kazanır. Arapça ve Farsça kelimelerin çok kullanılması, uzun tamlamalar şiirlerin anlaşılmasını güçleştirir. incelediğimiz şiirlerin metni tezin sonuna ilâve edilmiştir. '?
Özet (Çeviri)
229 ABSTRACT Vocabulary studies which have been getting more and more wide-spread recently have contributed important data to linguistics. Owing to these studies style examinations have gained a new view. In our thesis, we worked on the vocabulary of the poems of Ahmet Hâşim. In the introduction of the thesis it is informed about Ahmet Hâşim's life, personality, style, poems and works. In the first chapter, it is mentioned about data and evaluation that we gained of all words in his all poems. It is separately examined in details about the number of words that he used in his all poems, the frequency of these words usage, the variety of words and proportion of each adjectives and noun-phrases. In the second chapter, it is examined about art of words that he used frequently and its contribution to his poems. In the conculsion part, there is an evaluation part that is included examination that we made and data that we gained. The poems of Ahmet Hâşim are full of figures and symbols. Owing to the adjectives that is often used, colorful and live descriptions gains intensity. The usage of Arapic and Persion language and long noun- phrases render diffucult to the meaning of the poems. The text of the poems that we examined is added to the end of the poems.