3d tarayıcılar ile peyzaj objelerinin modellenmesi
Modeling landscape objects with 3D scanners
  1. Tez No: 889712
  2. Yazar: EYÜP YOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM CEMİL BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Peyzaj mimarlığı uygulamalarında, gerçek dünya nesnelerinin tasarım süreçlerine entegre edilmesi, detaylı ve zaman alıcı bir süreçtir. Özellikle heykeller veya insan figürleri gibi karmaşık objelerin, tasarım projelerinde doğru ve etkili bir şekilde kullanılabilmesi için, bu nesnelerin dijital ortama aktarılması gerekmektedir. Ancak, bu geleneksel yöntemlerle yapılan işlemler zaman alıcıdır ve genellikle istenilen doğruluk seviyesini sağlamak için tekrarlı düzeltmeler gerektirebilir. Bu sebeplerden dolayı, lidar tarayıcılar gibi ileri teknoloji araçlarının kullanılması giderek daha popüler hale gelmektedir. Lidar tarayıcılar, nesnelerin hızlı ve hassas bir şekilde taranmasını sağlayarak, sanal ortama aktarılmasını kolaylaştırır. Bu tarayıcılar, nesnelerin geometrik yapısını ve yüzey detaylarını hassas bir şekilde yakalayarak, tasarımcılara gerçekçi ve detaylı modeller oluşturma imkanı verir. Bu çalışma kapsamında, peyzaj nesnelerinin lidar tarayıcılarla taranması ve sanal ortama aktarılmasıyla ilgili yöntemler ve süreçler incelenmiştir. Belirli bir nesnenin taranması ve dijital modelinin oluşturulmasıyla elde edilen verilere dayanarak, nesnenin tasarım sürecine entegre edilmesi sağlanmıştır. Bu yöntem, tasarım sürecinin daha verimli hale gelmesini sağlar ve peyzaj mimarlığı alanında daha gerçekçi ve detaylı projelerin oluşturulmasına katkı sağlar.
Özet (Çeviri)
In landscape architecture applications, integrating real-world objects into design processes is a detailed and time-consuming process. In order for complex objects, especially sculptures or human figures, to be used accurately and effectively in design projects, these objects must be transferred to the digital environment. However, these traditional methods are time-consuming and may often require repeated corrections to achieve the desired level of accuracy. For these reasons, using high-tech tools such as lidar scanners is becoming increasingly popular. Lidar scanners enable fast and precise scanning of objects, making it easier to transfer them to the virtual environment. These scanners precisely capture the geometric structure and surface details of objects, allowing designers to create realistic and detailed models. Within the scope of this study, methods and processes related to scanning landscape objects with lidar scanners and transferring them to the virtual environment were examined. Based on the data obtained by scanning a specific object and creating its digital model, the object was integrated into the design process. This method makes the design process more efficient and contributes to the creation of more realistic and detailed projects in the field of landscape architecture.