القواعد الفقهية عند الإمام زكريا الأنصاري في كتابه 'أسنى المطالب' وأثرها على مسائل معاصرة
İmam Zekeriyyâ el-Ensârî'nin 'Esne'l-Meṭâlib Şerḥu Ravżi'ṭ-Tâlib' adlı kitabında yer alan fıkıh kaideleri ve bunların günümüz meselelerine etkisi
- Tez No: 889756
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAİM HANK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 404
Özet
Bu araştırma, İmam Zekeriyyâ el-Ensârî'nin“Esne'l-Meṭâlib Şerḥu Ravżi'ṭ-Ṭâlib”adlı kitabında yer alan fıkhî kaideleri çıkarmayı, konuyu kısaca incelemeyi ve çağdaş fıkıh meselelerini sunmayı ve analiz etmeyi,“Esne'l-Meṭâlib”kitabında yer alan fıkhî hükümleri ortaya koymayı ve bu fıkhî hükümlerin onların hükümleri üzerindeki etkisini açıklamayı amaçlamaktadır. Çalışma, araştırmacının fıkıh kaidelerini bünyesinde toplamaya çalıştığı“Esne'l-Meṭâlib Şerḥu Ravżi'ṭ-Ṭâlib”kitabına bir hizmet niteliğindedir. Bireysel araştırmalarda fıkıh kaidelerini geliştirmiş, İslam kütüphanesini, fıkıh kaideleri bilimi ve çağdaş hukuk bilimi alanında uzmanlaşmış bir çalışmayla zenginleştirmek ve bilinmesi ve yargılanması gereken bir takım çağdaş hukuk konularını fıkıh kaideleri aracılığıyla açıklığa kavuşturmak üzere bunları gramer bilimi alanında öne çıkarmıştır. Araştırmacı, araştırmasında çeşitli bilimsel yöntemleri takip etmiştir: Tümevarımsal, analitik ve uygulamalı yaklaşımlar; burada,“Esne'l-Meṭâlib Şerḥu Ravżi'ṭ-Ṭâlib”kitabını, içerdiği fıkıh kaidelerini çıkarmak için incelemiştir. Daha sonra bu kaideleri analiz etmiş ve bu çalışmada açıklamıştır. Bu kaidelerin bir kısmını bazı fıkhî konulara da uygulamış ve bunlardan hükümler çıkarmıştır. Araştırma, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli sonuçlara ulaştı: İmam Zekeriyyâ el-Ensârî'nin fıkıh kaideleri konusunda uzun bir geçmişi olduğu görülüyor; Zira fıkhî hükümler, kendileri için altın çağ sayılan hicrî sekizinci yüzyılda olgunlaşıp mükemmelleşmiş olduğundan, fıkıhla ilgili en iyi kitaplar İslam Şeyhinin yaşadığı dönemde yazılmış olup; Bu nedenle onun fıkıh kaidelerine ilişkin kitaplarına olan ilgisini ve bahsettiği fıkıh meselelerinde hüküm vermek için fıkıh kurallarını kullandığını, araştırmamız sırasında netleşeceği üzere görüyoruz. Sonuçlar arasında ayrıca fıkhî kaidelerin güncel meselelere ilişkin hüküm vermede önemli bir etkiye sahip olduğu da yer almaktadır. Ayrıca“Esne'l-Meṭâlib”de yer alan bazı fıkhî kaideleri günümüz fıkhî meselelerine uyguladık.
Özet (Çeviri)
This research seeks to extract the jurisprudential rules contained in the book“Asna Al-Matalib fi Sharh Rawd Al-Talib”by Sheikh Al-Islam Zakaria Al-Ansari, study them in a briefly, mention contemporary jurisprudential issues and analyze them, project the jurisprudential rules in the book - Asna Al-Matalib - onto them, and explain the impact of those jurisprudential rules on its ruling. The study is a service to the book“Asna al-Matalib fi Sharh Rawd al-Talib,”in which the researcher collected the jurisprudential rules in it, put them in an independent study, and highlighted them in the field of ruels science, to enrich the Islamic library with a specialized study in the science of jurisprudential ruels and contemporary jurisprudence, and an explanation of a number of contemporary jurisprudential issues. Which is necessary to know and judge by means of jurisprudential rules. The researcher has followed several scientific methods in his research: the inductive, analytical, and practical methods, as he extrapolated the book“Asna Al-Matalib fi Sharh Rawd Al-Talib”; To extract the jurisprudential rules contained therein, then he analyzed those rules and explained them in the manner required by this study, and applied some of those rules to some jurisprudential issues. He also applied the rules to contemporary issues and deduced their rulings from them. The research has concluded to several results, such: It appears that Imam Zakaria Al-Ansari has a long experience in jurisprudential rules; Because the jurisprudential rules matured and were perfected in the eighth century AH, which is considered the golden era for them, as the best books on jurisprudential rules were authored in that period that the Sheikh of Islam lived in; This is why we see his interest in the ruels of jurisprudence in his books, and that he used the rules of jurisprudence to rule on the jurisprudential issues that he mentioned, as will clearly appear to us in through out the research. Among the results also is that the rules of jurisprudence have an important impact in ruling on contemporary issues, and we have applied some of the jurisprudential rules contained in the Asna al-Matalib to the issues of contemporary jurisprudence, we found its significant impact in judging these issues, and it clearly appears to us that jurisprudential rules are helpful in judging contemporary jurisprudential issues, as is apparent in the contemporary issues mentioned in the research.