'القواعد الأصولية عند الحنفية وأثرها في التطبيقات الفقهية المعاصرة (شرح مجمع البحرين لابن ملك نموذجاً)'
Hanefi mezhebine göre usul kaidelerinin fıkhî uygulamalara etkisi: İbn Melek örneği
- Tez No: 911292
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KHALED DERSHWI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Hanefi mezhebinde usulî kaidelerin yeri ve yine mezhepte bunların uygulama ve temellendirme açısından nasıl ele alındığı konusu çalışılmayı hak eden konulardan biridir. Buradan hareketle bu çalışma usulî kaidelerin doğuşu, gelişimi ve belirli bir metot üzerinden şer'î amelî hükümlere ulaşmak için fakihlerin bunları kullanma biçimi ele alınmıştır. Çalışmanın konusunun Hanefi mezhebinin önemli kitaplarından olan Mecme'ü'l-Bahreyn adlı eserin şerhlerinden biri olan, Leknevî'nin hakkında“O, ilimlerin çoğunu yeteri kadar ezberlemesiyle ünlü ve ilimlerin zor alanlarında en seçkin kişilerden biriydi ve hem avam tabakasında hem de üst tabakalar arasında tam bir kabul görmüştü”dediği el-Kirmanî'ye ait kitap üzerinden olmasını tercih ettik. Bu çalışmanın en önemli hedefleri usulî kaidelerin mahiyetini beyan etmek, özellikle Hanefi alimler ve Kirmanî'ye göre doğuş ve gelişimine ışık tutmak, yine onun şerhinde kullandığı kaidelerin lafızları üzerinden usulî kaideleri ele almadaki ve usulî kaidelerle istidlal şekli ile bunları furu' fıkha tatbik yöntemini çıkarmaya çalışmaktır. Bundan sonra da müsteceddat üzerindeki etkisini görebilmek adına bu şerhten elde edilen usulî kaidelerin bazı güncel meselelere uygulanması amaçlanmaktadır. Bu hedeflerin gerçekleştirilmesi için birden çok metot kullanılmıştır. Bunların en önemlileri; Kirmanî'nin eserinden usulî kaideleri bulup çıkararak bir araya getirmek için kullanılan tümevarım metodu ve Kirmanî'nin metodunu ortaya koyabilmek için elde edilen bu kaidelerin tahlil ve analiz edilmesinde kullanılan analiz metodudur. Çalışmanın vardığı en önemli sonuçlardan bazıları şunlardır: Hanefi usulünde kaidelerin oluşturulmasında katkısı olan alimler arasında ön plana çıkanlar Kerhî, Cessas, Debûsî, Serahsî ve Pezdevîdir. Kirmanî, özellikle Mecme'ü'l-Bahreyn'e yaptığı şerhte usulî kaidelere özen ve itina gösteren bir alimdir. Bu özelliği eserinde kaideye ve onunla bağlantılı olan hükümlere yaptığı atıflarda ve bunların peşinden gelen fıkhi meselelere yaptığı beyanlarda ortaya çıkmaktadır. Bu meselelerin sunuşunda farklı üsluplar kullanmış ve bu da onun ilminin genişliği ve anlayışının dakikliğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of studying the Usuli rules of Hanafi jurisprudence and how they deal with them in terms of implementation and authentication is one of the subjects that deserves research and study, such as researching into the origin and development of the Usuli rules, and how jurists use them in order to arrive at practical legal rulings according to a specific method, since the book Majma' al-Bahrain is one of the important books in the Hanafi Madhab, we chose to conduct our study on one of the important commentaries on this book, by its author Ibn Malak al-Kirmani, about whom Imam al-Lucknawi said in al-Fawa'id al-Bahiyyah:“He was one of the famous for his abundant memorization of most of the sciences, and one of the scholars in the difficult sciences, and he was completely accepted by the elite and the common people”. The most prominent objectives of this thesis were to explain the nature of the Usuli rules, and to shed light on how they arose and developed, especially among Hanafi scholars in general and Ibn Malak in particular, while trying to deduce Ibn Malak's method in dealing with rules of Usul in terms of the words of the rules mentioned in his book, Sharh al-Majma', and his method in inferring rules of Usul on the branches of jurisprudence and discussing the branches. Finally, the study attempted to link the Usuli rules which are extracted from Shrah Al- Majma with some contemporary jurisprudential issues, with the aim of knowing the impact of those Usuli rules on the ruling in those contemporary issues. To achieve these goals, a bunch of approved scientific methods were followed, such as: the inductive method; through collecting the Usuli rules and inducting them from Sharh Majma' al-Bahrain by its author Ibn Malak, and also the analytical method; through analysing those rules contained in the book in order to extract Ibn Malak's method in dealing with those Usuli rules. Among the most prominent results of the study is that Ibn Malak is one of the scholars who paid attention to the Usul rules, especially in his explanation Majma' al-Bahrain. This is clear through his bringing of the rule, his explanation of the rules related to it, and the jurisprudential issues that fall under it, he followed various methods in explaining it, which indicates the abundance of his knowledge along with the precision of his understanding.