القواعد والضوابط الفقهية عند الخطيب الشربيني من خلال كتابه الإقناع
Hatib eş-Şirbînî'nin el-İknâ' adlı eseri bağlamında fıkhî kâide ve kurallar
  1. Tez No: 946819
  2. Yazar: ADNAN ESHURİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Fıkhî kadeler ve kurallar, İslam hukukunda benzer fer'î meseleler genel lkeler altında toplayarak hüküm çıkarma sürecn kolaylaştıran öneml br dsplndr. Bu çalışma, Şâfî mezhebnn önde gelen âlmlernden Hatîb eş-Şrbînî'nn el-İknâʿ adlı esernde yer alan fıkhî kade ve kurallar konusundak tesptlern ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma üç ana bölümden oluşmaktadır. Brnc bölümde, Hatîb eş-Şrbînî'nn hayatı ve el-İknâʿ adlı eser tanıtılmış; fıkhî kade, fıkhî kural (zâbt) ve fıkh teors kavramları arasındak farklar açıklanmıştır. İknc bölümde, müellfn esernn farklı bölümlernde açıkça formüle ettğ on sekz fıkhî kade analz edlmş; bu kadelern lafızları, anlamları ve uygulama alanları detaylı bçmde ele alınmıştır. Üçüncü bölümde se badetler, muamelât, ahval- şahsyye ve ukubat konularında geçen fıkhî kurallar tespt edlerek bu kuralların özellkler açıklanmış ve kadelerden ayırt edc yönler ortaya konmuştur. Araştırmada Hatîb eş-Şrbînî'nn fıkhî meseleler dellleryle brlkte ele alma konusundak ttzlğ, fer'î meseleler kade ve kurallarla sstematkleştrme çabasıyla bu alanda öneml br kaynak ortaya koyduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Legal maxms and jurstc rules consttute an mportant dscplne n Islamc law, as they facltate the process of dervng rulngs by organzng smlar subsdary ssues under general prncples. Ths study ams to hghlght the scholarly contrbutons of al-Khatb al-Shrbn n the feld of legal maxms and jurstc rules as presented n hs work al-Iqnāʿ. The research s dvded nto three man sectons. The frst secton ntroduces al-Khatb al-Shrbn and hs book al-Iqnāʿ, and clarfes the dfferences between a legal maxm (qāʿdah fqhyyah), a jurstc rule (ḍābṭ fqhī), and a legal theory (naẓaryyah fqhyyah). The second secton analyzes eghteen legal maxms explctly formulated by the author across dfferent chapters of hs work, explorng ther wordng, meanng, and practcal applcatons. The thrd secton comples jurstc rules found n the sectons on acts of worshp, transactons, personal status, and crmnal law, outlnng ther features and dstngushng them from legal maxms. The study concludes that al-Khatb al-Shrbn demonstrated great care n presentng legal ssues along wth ther evdences and made a sgnfcant contrbuton to the feld by systematcally organzng subsdary rulngs through maxms and rules, thus adng sound understandng and consstent legal reasonng.