An assessment of sustainable social housing projects in Cameroon
Kamerun'daki sürdürülebilir sosyal konut projeleri üzerine bir değerlendirme
- Tez No: 889769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGÜN KALINBAYRAK ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Hızla artan kentleşme ve sürekli büyüyen sosyal konut talebiyle karşı karşıya kalan Kamerun, son yıllarda, özellikle başkent Yaoundé'de önemli ölçüde gayrimenkul projelerinin geliştirilmesine tanık olmuştur. Bu projelerdeki büyüme, nüfusun giderek artan konut ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla gerçekleşmektedir. Bu bağlamda, çevresel, ekonomik ve sosyal boyutları bir arada değerlendirilen sürdürülebilirlik kavramı, inşaat sektöründe temel bir konu olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışma, Kamerun'daki sosyal konut projelerinin sürdürülebilirliğini ele alarak, Yaoundé'de halen inşa edilmekte olan sembolik nitelikteki Olembé ve Les Pétales projelerini vaka çalışması olarak değerlendirmektedir. Genellikle sürdürülebilir kentsel gelişim modelleri olarak sunulan bu projeler, sosyal konut sektöründe sürdürülebilirliğin çeşitli yönlerini analiz etmek için benzersiz bir fırsat sunmaktadır. Bu araştırma, sosyal konut ve sürdürülebilirlik kavramlarının teorik temellerini inceleyerek, bu tür projelerin uygulanmasında karşılaşılan temel başarı faktörlerini ve zorlukları tespit etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Faced with rapid urbanisation and an ever-increasing demand for social housing, Cameroon has witnessed a significant expansion of property development projects in recent years, particularly in Yaoundé, the capital city of Cameroon. This surge in development is driven by the need to meet the growing housing demands of the population. In this context, the concept of sustainability, encompassing environmental, economic and social dimensions, has emerged as a major issue in the construction sector. This study assesses the sustainability of social housing projects in Cameroon, with a focus on the emblematic Olembé and Les Pétales projects as case studies which are currently underway in Yaoundé. These projects, often presented as models of sustainable urban development, offer a unique opportunity to examine the various facets of sustainability within the social housing sector. Through an exploration of the theoretical foundations of social housing and the principles of sustainability, this research aims to identify the key success factors and challenges encountered in the implementation of these projects.