Muğla ballarının mikrobiyolojik özellikleri ve apiterapideki yeri
Microbiological properties of honeys from Muğla and their situations in apitherapy
- Tez No: 97757
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYSEL UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
II ÖZET MUĞLA BALLARININ MİKROBİYOLOJİK ÖZELLİKLERİ VE APİTERAPİDEKİ YERİ CEYHAN NUR Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Eylül, 2000 Çalışmada, Muğla'nın farklı ilçelerinden toplanan 30'u çiçek, 54'ü salgı balı olmak üzere toplam 84 balın çeşitli mikrobiyolojik özellikleri incelenmiştir. Araştırılan bu özelliklerden biri balların mikrobiyal flora yüküdür. Ayrıca gr (+) bakterilerden Bacillus subtilis, Bacillus cereus, Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Streptococcus faecalis, Streptococcus pyogenes, Streptomyces rochei; gr (-) bakterilerden Escherichia coli, Proteus mirabilis, Proteus vulgaris, Pseudomonas aeruginosa. Brucella melitensis, Enterobacter aerogenes, Salmonella typhi, Shigella sonnei, Helicobacter pylori; funguslardan Aspergillus niger, Candida trophicalis ve Saccharomyces carlbergensis üzerindeki antimikrobiyal etkileri incelenmiştir. Yüksek antimikrobiyal etki gösteren balların şeker analizleri yapılarak bu ballarla aynı miktarda ve türde şeker içeriğindeki solüsyonlar hazırlanmıştır. Balların antimikrobiyal etkilerinde şekerlerin katkısını ölçmek amacıyla bu solüsyonların antimikrobiyal etkileri saptanmıştır. Toplam aerop mezofil bakteri sayısının çiçek ballarında 6.5xl02 - 3.0xl04 CFU/g, salgı ballarında l.OxlO3 - 5.8xl04 CFU/g; toplam koliform bakteri sayısının çiçek ballarında 1.2x1ü1 - 7.5xl03 CFU/g, salgı ballarında l.OxlO2 - 8.0xl03 CFU/g; termofil bakteri sayısının 2 adet çiçek balında
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MICROBIOLOGICAL PROPERTIES OF HONEYS OF MU?LA AND THEIR SIGNIFICANCE IN APITHERAPY CEYHAN NUR M. Sc. in Biology September, 2000 In the study, various microbiological properties of 30 floral honey, 54 secreted honey a total of 84 different honey samples which are collected from different of Muğla districts were analyzed. One of these properties was microbiological content of honeys. In addition it was determined the honey samples antimicrobial effect on Bacillus subtilis. Bacillus cereus, Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Streptococcus faecalis, Streptococcus pyogenes, Streptomyces rochei from gr (+) bacteria; Escherichia coli, Proteus mirabilis, Proteus vulgaris, Pseudomonas aeruginosa, Brucella melitensis, Enterobacter aerogenes, Salmonella typhi, Shigella sonnei, Helicobacter pylori from gr (-) bacteria and Aspergillus niger, Candida trophicalis and Saccharomyces carlbergensis from fungi. The sugar analysis of the honeys which had a high antimicrobial effect were studied and solutions were prepared that had the same sugar content with them. The antimicrobial effects of these solutions were determined to find the effect of sugar on the antimicrobial effect of honeys. It was detected the total number of aerop meshophilic bacteria was 6.5x1 02 - 3.0xl04 CFU/g in floral honeys, l.OxlO3 - 5.8x1 04 CFU/g in secreted honeys; the total number of coliform bacteria was 1.2x1ü1 - 7.5x1 03 CFU/g in floral honeys, l.OxlO2 - 8.0xl03 CFU/g in secreted honeys; the number of thermophilic bacteria was