Relational contracting and on-the-job search
İlgisel sözleşmeler ve iş arama süreci
- Tez No: 889808
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu makalede, firmaların karşı teklif politikaları ile çalışanların iş arama çabaları arasındaki ilişkiyi inceliyorum. Bu incelemeyi yapabilmek adına kurduğum modelde çalışanlar iş aramaya harcadıkları çabayı artırarak dışardan iş teklifi alma ihtimallerini arttırabilirler. Firmalar ise bu dışardan gelen teklife göre yeni eşdeğer bir karşı teklif sunabilirler veya çalışanlarla anlaşılmış olan teklife sadık kalabilirler. Sonuç olarak, firmaların eşdeğer karşı teklif sunma politikasının çalışanları iş aramaya daha çok çaba göstermeye teşvik ettiğini gösteriyor. Ayrıca, firmaların anlaşılmış tekliflere sadık kalarak, çalışanları iş aramaya daha az çaba göstermeye teşvik edebileceğini ve bu şekilde sosyal verimliliği arttırabileceğini ortaya koyuyorum.
Özet (Çeviri)
In this study, I examine how firms can affect workers' job search efforts to be socially efficient with their counteroffer policies. I consider a repeated game where generations of workers take part in costly on-the-job searches. If an outside offer is realized for a worker, the employer firm can either make a counteroffer that matches the worker's outside offer or commit to not making a counteroffer based on the outside offer. I show that when firms choose to match workers' outside offers, workers spend too much effort on job search. Further, I derive an equilibrium where all firms are able to implement an efficient level of effort by not matching workers' outside offers and provide the conditions for the existence of this equilibrium.