Classification problems of multinets and conic-line arrangements
Multinetlerin ve konik-doğru ayarlamalarının sınıflandırma problemleri
  1. Tez No: 889807
  2. Yazar: HASAN SULUYER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ULAŞ ÖZGÜR KİŞİSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tezde multinetlerin nokta ve doğru katlılıkları üzerindeki kısıtlamalarını çalıştık. Tüm d>2 tamsayılar için, (3,d)-multinetler ile tamamen indirgenebilir üç lif içeren d dereceli eğrilerin Ceva dergeleri arasında bir denklik vardır. Bu ilişkiyi kullanarak, verilen (3,d)-multinete denk olan dergenin pivotlarında CP^2 patlatılarak CP^1 üzerinde lifli S yüzeyi elde edilir ve onun liflerinin her biri multinete karşılık gelen dergedeki bir eğrinin has dönüşümüdür. S nin tekil lifleri tekillikler olarak yalnızca boğumlara sahip olamayacağından, boğum indirgemesi yoluyla yeni bir pürüzsüz karmaşık Y yüzeyi elde edilir ve multinet üstünde kısıtlamalar bulmak için Y nin özel liflerindeki boğumların sayısı hesaplandı. Ayrıca, yukarıda tanımlanan S yüzeyinin tekil liflerinin Euler karakteristik katkısını kullanarak, |X|=d^2 olan bir dergenin içindeki derecesi d konik-doğru eğrilerinin sayısı için sınırlar elde ederiz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study the restrictions on point and line multiplicities of multinets. There is an equivalence between (3,d)-multinets and Ceva pencils of degree d curves with three completely reducible fibers for any integer $d>2$. By using this relation, a fibered surface S over CP^1 is obtained by blowing up CP^2 at the base points of the pencil and each of its fibers is a strict transform of curves in the pencil which corresponds to the multinet. As the singular fibers of S may not have only nodes as singularities, a new smooth complex surface Y is obtained via the nodal reduction and the number of nodes in the special fibers of Y are calculated to get restrictions on the multinet. Also, we obtain bounds for the number of degree d conic-line curves in a pencil with |X|=d^2 by using the Euler characteristic contribution of the singular fibers of the surface S described above.