Investigation of the role of p75NTR homologue nradd in formation of degeneration and regeneration responses in Alzheimer's disease in zebrafish amyloid ß42 toxicity model
Alzheimer hastalığında nöronal dejenerasyon ve rejenerasyon yanıtlarının oluşumunda p75NTR homoloğu nradd'ın rolünün zebrabalığı amiloid ß42 toksisite modelinde araştırılması
- Tez No: 889809
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜNEŞ ÖZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genom Bilimleri ve Moleküler Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Nörodejeneratif hastalıklar, özellikle Alzheimer Hastalığı (AD), milyonlarca insanı etkileyen ve bilişsel ve sosyal yeteneklerinin azalmasına yol açan yıkıcı durumlardır. Bu etkiler, insan beyninin düşük yenilenme kapasitesinden kaynaklanmaktadır. Mevcut tedavi seçenekleri yalnızca semptomatik rahatlama sağlamanın yanında ne hastalığın ilerlemesini durdurabilir ne de iyileşme sağlayabilir. Öte yandan, zebrabalığı gibi omurgalılar yetişkinlikte bile beyinlerini yenileyebilirler. Bu mekanizma hakkında bilgi edinmek, semptomatik tedavinin ötesinde yeni tedavi seçenekleri sunabilir ve bu hastalıklardan muzdarip milyonlarca insanın yaşam kalitesini artırabilir. Rejeneratif veya dejeneratif mekanizmaların oluşumunda rol oynayabilecek potansiyel adaylardan biri nörotrofin reseptörüne bağlı ölüm alanı (nradd) olabilir. Laboratuvarımızda yapılan önceki çalışmalar, nradd'nin homoloğu p75NTR gibi apoptozu tetikleyebileceğini ve Wnt reseptör kompleksi ile etkileşime girerek Wnt/β-Katenin sinyal yolunu modüle edebileceğini ortaya koymuştur. Hem AD'de hem de rejenerasyonda rol oynayan iki yolun kesişim noktasında, zebrafish nradd'nin Aβ42 toksisitesindeki rolünü ortaya çıkarmak, rejeneratif mekanizmalar hakkında fikir verebilir ve ilaç geliştirme için yeni hedefler belirleyebilir. Bu rolü değerlendirmek için biri İşlev Kaybı (LOF) ve diğeri İşlev Kazanımı (GOF) olan iki zebrafish hattı oluşturuldu. Bu hatlar, nradd ifadesinin azaldığı ve ifadesinin kontrol seviyelerine yaklaştığı durumlarda bu durumu tersine çevirmek için kullanıldı. Bu düzenleme, nradd'nin Aβ42 toksisitesi sırasında, zebrafish gelişiminde olduğu gibi, apoptozu indüklemede rol oynadığını ve bunu fare homologundan farklı bir mekanizma ile, γ-sekretaz kesimi olmaksızın gerçekleştirdiğini anlamamızı sağladı.
Özet (Çeviri)
Neurodegenerative diseases, particularly Alzheimer's Disease (AD) are devastating conditions affecting millions of people, leading to a decline in their cognitive and social abilities. Such effect is a result of low regeneration capacity of the human brain. Current treatment options are limited to symptomatic relief and can neither halt the disease progression nor provide healing. On the other hand, vertebrates such as zebrafish can regenerate their brains even in adulthood. Gaining insights about this mechanism could provide novel treatment options beyond symptomatic relief and could increase the life quality of millions suffering from these diseases. One of the potential candidates that could have play a role in formation of regenerative or degenerative mechanisms is neurotrophin receptor associated death domain (nradd). Previous work done in our lab revealed that nradd can trigger apoptosis like its homologue p75NTR and can modulate Wnt/β-Catenin signaling pathway by interacting with Wnt receptor complex. In the crossroads of two pathways playing role in both AD and regeneration, revealing the role of zebrafish nradd in Aβ42 toxicity can give insights about regenerative mechanism and can provide novel targets for drug development. To assess the role, two zebrafish lines, one Loss of function (LOF) and one Gain of function (GOF) were generated. These lines were used to restore the nradd expression in where nradd is downregulated and where its expression gets close to control levels. This setup enabled us to understand that nradd is playing a role in inducing apoptosis during Aβ42 toxicity, as in zebrafish development, and it is doing so with a different mechanism than its mouse homologue, without γ-secretase cleavage.