Domestication of privacy through the governance of informal production of space in Postcolonial Lahore
Postkolonyal Lahor'da mekanın enformel üretiminin yönetimi yoluyla mahremiyetin evcilleştirilmesi
- Tez No: 889824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT BATUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Tarih, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, History, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Postkolonyal Lahor, mahremiyetlerin çelişkili üretimleri arasında bir çatışma alanıdır. Bu araştırma, bu evcilleştirmenin, alanı karşılıklı olarak dışlayıcı kamusal ve özel çizgiler boyunca bölümlendiren sömürge ve postkolonyal mekansal yönetim stratejileri tarafından nasıl şekillendirildiğini ve gündelik enformel sahiplenme pratikleri aracılığıyla nasıl direnildiğini inceleyerek bu çatışmanın maddi ve temsili dinamiklerini araştırmaktadır. Bu ontolojik ikiliğin post-yapısalcı eleştirisinden ayrılan bu araştırma, soyutlamada kamusal ve özelin karşılıklı olarak dışlayıcı ikilikler olarak görülmesine karşın, gerçekte ilişkilerinin son derece çeşitli ve sürekli bir oluş halinde olduğunu savunmaktadır. Lahor'daki beş kentsel yerleşimin tarihsel gelişimine dair bir vaka analizi, kapsamlı bir literatür incelemesi ve saha çalışması, kamusal ve özel arasındaki sınırların inşasının evcilleştirilmiş alanın kontrolü ve örgütlenmesiyle nasıl iç içe geçtiğini ortaya koymaktadır. Aynı zamanda, Lahor'daki mekansal planlamada formel ve enformel kavramlarının orta sınıf yerleşim alanlarının tarihsel üretimi içinde nasıl ortaya çıktığını incelemektedir. Bu tez, yasal planlama araçlarının yanı sıra, enformelitenin bir mekansal kategori olarak, kamusal ve özel segmentasyonun maddi ve söylemsel kodlamalarından herhangi bir sapmanın enformel olarak kabul edildiği dışlayıcı bir kentsel çevre üretimi yoluyla inşa edildiğini vurgulamaktadır. Formel/enformel arasındaki basit karşıtlığa karşı çıkan bu araştırma, gündelik kentsel alanda enformelitenin hem kurumsal ve kurumsal olmayan sınırların savunulması hem de aşılması olarak gerçekleştiğini önermektedir. Şehirdeki sosyal ve kültürel bölünmelerin, kamusal ve özel arasındaki katı sınırların nasıl sürdürüldüğü ve bunlara ne ölçüde direnildiği yollarıyla mekansal olarak yeniden üretildiğini vurgulamaktadır. Böyle belirleyici mimari geometrilerin sürekli olarak aşıldığı ve benimsendiği, bu araştırma, gündelik pratiklerde mekansal mahremiyetlerin nasıl oluşturulduğunu ve bozuldığını anlatan ikili sınıflandırmaların sınırlamalarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Postcolonial Lahore is a site of contestation among conflicting productions of privacies. This research explores the material and representational dynamics of this contestation by examining how this domestication is shaped by colonial and post-colonial strategies of spatial governance, segmenting space along the mutually exclusive lines of public and private, and the ways in which they are resisted through everyday practices of informal appropriation. Departing from the post-structural critique of such ontological binarism, this research argues that while in abstraction, public and private are seen as mutually exclusive binaries, in reality, their relationship is highly varied and always in a state of becoming. A case study analysis of the historical development of five urban settlements in Lahore, along with a detailed literature review and fieldwork, unravels how the construction of boundaries between public and private are intertwined with the control and organization of domestic space. It also studies how formal and informal emerge as the conceptual categories of spatial planning in Lahore within the historical production of middle-class residential spaces. In addition to the legal planning instruments, this thesis highlights that informality as a spatial category is constructed through the exclusionary production of an urban built environment, where any divergences from material and discursive coding of public and private segmentation are considered informal. Countering any simplistic opposition between formal/informal, this research suggests that in everyday urban space, informality occurs as both defending as well as transgressing of the institutional and non-institutional assertion of boundaries. It highlights that the social and cultural divisions in the city are reproduced spatially in the ways the rigid boundaries between public and private are maintained and the degree to which they are resisted. By foregrounding how such definitive architectural geometries are continually transgressed and appropriated, this research reveals the limitations of binary classifications in articulating the differences and multiplicities of how spatial privacies are made and unmade in everyday practice.