Maskülinite Koşulu Ölçeği'nin Türkçe geçerlik ve güvenirliği
Turkish Validity and Reliability of the Masculinity Contingency Scale
  1. Tez No: 889830
  2. Yazar: TUĞRUL TORUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE TEVFİKA İKİZ, DOÇ. DR. OLGA SELİN HÜNLER ÇİDAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, bireylerin öz değer kaynaklarının açıklanması amacıyla geliştirilen Koşullu Öz Değer modelinin incelenmesini ve bu model ışığında yine kişilerin öz değerini yapılandırdıkları muhtemel alanların saptanması için kullanılan“Koşullu Öz Değer”ölçeğinin henüz Türkçe'ye çevrilmemiş alt ölçeklerinden biri olan“Maskülinite Koşulu Ölçeği”nin (MKÖ) Türkçe'ye uyarlanmasını amaçlamaktadır. İki alt ölçeğe bağlı iki gizil değişkeni ile hiyerarşik bir modele sahip olan MKÖ, 10 maddeden oluşmaktadır. Bu alt ölçekler; MKÖ-Tehdit (öz değer, maskülinite eksikliğiyle tehdit altındadır) ve MKÖ-Teşvik'tir (öz değer maskülinitenin teyidiyle yükselir). Çalışma18-70 yaş arası 297 erkek ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması 38'dir. Katılımcılar MKÖ, Kadına Yönelik Tutum Ölçeği (KYTÖ), Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği (TCRTÖ) ve Illinois Tecavüz Mitlerini Kabul Ölçeği Kısa Formu'nu doldurmuştur. MKÖ-Tehdit ve MKÖ-Teşvik formlarının yapı geçerliği ölçümü amacıyla AMOS v26 programı ile doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar ile, MKÖ'nün iki faktörlü yapısının Türkiye örnekleminde doğrulandığı görülmüştür (x kare/df = 2.92, RMSEA = .08).
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the Contingencies of Self-Worth model developed to explain individuals' self-esteem resources and to adapt one of the untranslated subscales of the“Contingencies of Self-Worth Scale”, namely the“Masculinity Contingency Scale,”to Turkish. The Masculinity Contingency Scale (MCS) has a hierarchical model with two latent variables based on two subscales, MCS-Threat (self-worth is threatened by the lack of masculinity) and MCS-Boost (self-worth is enhanced by masculinity confirmation), consisting of 10 items. The study was conducted with 297 male participants aged between 18 and 70. The average age of the participants was 38. The participants completed the MCS, the Attitudes Toward Women Scale (ATWS), the Traditional Gender Roles Attitudes Scale (TGRAS), and the Short Form of the Illinois Rape Myth Acceptance Scale (IRMAS). Confirmatory factor analysis was performed with AMOS v26 program to measure the construct validity of the MCS-Threat and MCS-Boost forms. The results confirmed the two-factor structure of the Masculinity Contingency Scale in the Turkish sample (x square/df = 2.92, RMSEA = .08).