İhsan Oktay Anar'ın romanlarında İstanbul
Istanbul in the novels of İhsan Oktay Anar
  1. Tez No: 889829
  2. Yazar: NURBANU MİSİRLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞÜKRÜ ÇORUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Roman türünün temel unsurlarından biri olan mekân, edebiyat araştırmalarına pek çok açıdan konu olmuştur. Bu çalışmada postmodern bakış açısıyla birlikte değişen mekân kavramı şehir bağlamında ele alınmış, İhsan Oktay Anar'ın romanlarında İstanbul mekânları üzerinde durulmuştur. Bir mekân olarak şehrin edebiyat ile ilişkisinin anlatıldığı ilk bölümde, özellikle fikrî akımların da etkisiyle değişen şehir algısı çizilmiştir. Bu algıyı sağlam bir zemine oturtmak için postmodern durumun mekâna ve şehre bakışı ayrıca tespit edilmiştir. İkinci bölümde liman kasabasından Cumhuriyet metropolüne uzanan İstanbul şehri incelenmiş, akabinde Türk Edebiyatı'nda İstanbul izdüşümleri çalışmaya yol göstermesi bakımından genel hatlarıyla verilmiştir. Son bölümde postmodern bir yazar olarak İhsan Oktay Anar'ın İstanbul'a bakışı romanlarında geçen; semtler, güzergâhlar, ikamet yerleri, tarihi yapılar, ibadethaneler, resmî kurumlar, alışveriş mekânları, eğlence ve sosyalleşme mekânları ile ulaşım taşıtları üzerinden açıklanmıştır. Çalışmanın amacı, kadim şehir İstanbul'u, İhsan Oktay Anar'ın postmodern romanlarında tespit ederek şehir ve edebiyat çalışmalarına yeni kapılar aralamaktır.
Özet (Çeviri)
The concept of place, one of the fundamental elements of the novel genre, has been explored from various perspectives in literary research. In this study, within a postmodern framework, the evolving notion of place, particularly in the context of the city, is examined, focusing on the Istanbul settings in İhsan Oktay Anar's novels. The first section narrates the relationship between the city and literature as a place, outlining the changing perception of the city, influenced significantly by intellectual currents. To establish this perception on a solid ground, the postmodern perspective on place and the city is further identified. The second section investigates the city of Istanbul, which transitions from a port town to a Republic metropolis, and provides a broad overview of Istanbul's representations in Turkish literature to guide the exploration. In the final section, İhsan Oktay Anar's postmodern perspective on Istanbul is expounded through his novels, encompassing neighborhoods, routes, residences, historical structures, places of worship, official institutions, shopping venues, entertainment and socializing spots, as well as modes of transportation. The aim of this study is to identify the ancient city of Istanbul within İhsan Oktay Anar's postmodern novels, thereby opening new avenues for studies on cities and literature.