Mahallede sosyal düzensizlik ile çocuk suçluluğu arasındaki ilişkiye aracılık eden faktörlerin incelenmesi: Uluslararası öz bildirim çocuk suçluluğu (ISRD) çalışması sonuçları
Examining the factors mediating the relationship between social disorganization in the neighborhood and juvenile delinquency: Results of the international self-report juvenile delinquency (ISRD) study
  1. Tez No: 889840
  2. Yazar: MELEK KIRTIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 365
Özet
Bu çalışma mahallede algılanan sosyal düzensizlik ile çocuk suçluluğu arasındaki ilişkiyi sosyal düzensizlik teorisi bağlamında araştırmaktadır. Ebeveynlere bağlılık, ebeveyn denetimi, okula bağlılık, okulda sosyal düzensizlik ve sapkın arkadaşlara sahip olma, mahalle düzensizliği ile çocuk suçluluğu arasındaki ilişkiyi açıklayan olası mekanizmalar olarak seçilmiştir. Hipotezler ergenler arasında kendi kendine bildirilen suçluluk ve mağduriyet düzeylerini ölçen ve büyük bir uluslararası çalışma olan Uluslararası Öz Bildirim Çocuk Suçluluğu Çalışmasının (ISRD) üçüncü dalgasının bir alt örneklemini oluşturan Türkiye örnekleminde test edilmiştir. Türkiye örneklemi 12-16 yaş arası (N=2336) ergenlerden oluşmaktadır. Yapısal eşitlik modeli sonuçları mahallede algılanan sosyal düzensizliğin ebeveynlere bağlılık, ebeveyn gözetimi, okula bağlılık, okulda sosyal düzensizlik ve sapkın arkadaşlara sahip olma ile ilişkili olduğunu doğrulamaktadır. Bulgular sosyal düzensizlik teorisinin ve mahalle etkileri literatürünün öngördüğü gibi mahalle sosyal düzensizliği ile çocuk suçluluğu arasındaki doğrudan ve dolaylı ilişkiye destek sağlamaktadır. Çalışma, çocuk suçluluğunu önlemeye yönelik politika çıkarımları ile sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between perceived social disorganization in the neighbourhood and juvenile delinquency in the context of social disorganization theory. Parental attachment, parental supervision, school attachment, social disorganization at school and having deviant friends were selected as possible mechanisms explaining the relationship between neighbourhood disorganization and juvenile delinquency. The hypotheses were tested in the Turkey sample, which constitutes a sub-sample of the third wave of the International Study of Self-Reported Juvenile Delinquency (ISRD), a large international study measuring self-reported levels of delinquency and victimisation among adolescents. The Turkey sample consists of adolescents aged 12-16 years (N=2336). Structural equation modelling results confirm that perceived social disorganisation in the neighbourhood is associated with parental attachment, parental supervision, school attachment, social disorganisation at school and having deviant friends. The findings provide support for the direct and indirect relationship between neighbourhood social disorganization and juvenile delinquency as predicted by social disorganization theory and neighbourhood effects literature. The study concludes with policy implications for the prevention of juvenile delinquency.