Yargıtay kararları ışığında bononun zorunlu şekil şartları
Mandatory form requirements for bonds in the consideration of supreme court decisions
  1. Tez No: 889839
  2. Yazar: MUSTAFA ALPER KÜÇÜKYILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. FATMA HIZIR ASRAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Ticaret hayatında ülkemizde sıklıkla tercih edilen bono, ticari hayatın devamlılığı bakımından büyük önem arz etmektedir. Bononun şekil şartlarına ilişkin hükümler incelendiğinde 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda kısa maddeler halinde düzenlenmiş olduğu görülmektedir. Bonolara ilişkin kanuni düzenlemelere mevzuatımızda genellikle poliçe hükümlerine yollama yapılmak suretiyle yer verilmiştir. Bononun ihtiva etmesi gerekli olan unsurlar hakkında yasal düzenlemelerin yanı sıra Yüksek Mahkeme kararları dikkat çekmektedir. Ticari hayatta pek çok farklı şekilde düzenlenen bono ile karşılaşılabilmektedir. Düzenlenen bu bonoların kanunda ifade edilen şekil şartlarını sağlayıp sağlamadığı ve kambiyo senedi niteliğine sahip olup olmadığı hususunda uyuşmazlıklar ortaya çıkmaktadır. Yüksek Mahkeme, yeknesaklık kazanmış kararları ile bononun kanunda düzenlenen şekil şartlarının uygulamada ne şekilde sağlanacağı hususunda yol gösterici olmaktadır. Özellikle Yargıtay İçtihadı Birleştirme Büyük Genel Kurulu kararları ve Yargıtay Hukuk Genel Kurulu kararları bonoyu düzenlerken hak kaybı yaşamamak adına önem taşımaktadır. Ticari hayatta bononun tercih edilmesinde genellikle bononun kambiyo senedi olma özelliğinden faydalanma amacı gözlemlenmektedir. Bonoyu tercih eden bu kişilerin verilen Yüksek Mahkeme kararları ışığında bononun şekil şartlarına uygun hareket etmesiyle; düzenlenen bononun geçerliliği korunacak ve kambiyo senedi niteliğini kaybetmemesi sağlanacaktır. Böylelikle bono düzenleyen kişilerin iradelerine uygun hukuki işlem meydana gelecek ve hak kaybı yaşanmasının önüne geçilecektir.
Özet (Çeviri)
Bonds, often preferred in commercial transactions in our country, play a crucial role in maintaining the continuity of commercial activities. When examining the provisions related to the form requirements of the bond in the Turkish Commercial Code numbered 6102, one can observe that they are regulated in short articles. Legal regulations regarding bonds are generally included in our legislation by referring to specific policy provisions. In addition to the legal regulations regarding the elements that the bond is required to contain, the decisions of the Supreme Court attract attention. Bonds arranged in many different ways can be encountered in commercial life. Disputes often arise regarding whether these issued bonds meet the form requirements set out in the law and whether they have the nature of a bill of exchange. The Supreme Court, with decisions that have gained uniformity, provides guidance on how the form requirements of the bond regulated by law will be met in practice. In particular, the decisions of the Supreme Court Grand General Assembly on Unification Case Law and the decisions of the Supreme Court General Assembly of Civil Chambers are important in preventing the loss of rights when arranging the bond. In commercial life, the preference for bonds is generally observed for the purpose of taking advantage of the bill's feature as a bill of exchange. If those who prefer the bond act in accordance with the form requirements of the bond in the light of the decisions of the Supreme Court, the validity of the issued bond will be maintained, ensuring it does not lose its bill of exchange character. In this way, legal action will occur in accordance with the wills of the bond issuers, and the loss of rights will be prevented.