Yapı alacaklısının kanuni ipotek hakkı
Legal lien of the building creditor
  1. Tez No: 889841
  2. Yazar: AYŞENUR KAMAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMREHAN İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medeni Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Yapı işlerinin maliyet ve emek yoğun bakımından bir alan olması göz önünde bulundurulduğunda, yapı faaliyetinde taraflar arasındaki menfaatlerin dengesinin sağlanması oldukça önem arz etmektedir. Kanun koyucu bu kapsamda yapı alacaklısının hakkının korunmasına yönelik özel bir düzenleme yapma gereği duymuştur. Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada yapı alacaklısının kanuni ipotek hakkının amacı, hukuki niteliği, tescilin şartları, öncelik hakkı incelenecektir. Yapı alacaklıları, önce ifa yükümlülüğü kapsamında yapı faaliyetini ve gerçekleştirmekte ve fakat karşılığında talep ettikleri bedeli tahsil etme kısmında çeşitli zorluklar yaşamaktadır. Bu uygulama neticesinde yapı alacaklıları kredi veren rolüne dönüşmektedir. Çalışmamızda TMK m. 893/3 düzenlemesine yönelik tartışmalara yer verilerek uygulamada karşılaşılan sorunlara çözüm geliştirerek uygulamasının artırılmasına katkıda bulunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering that construction works are cost and labor intensive, it is very important to ensure the balance of interests between the parties in the construction business. In order to ensure the balance, the legislator felt the need to make a special regulation by intervening to protect the right of the construction creditor. This study, prepared as a master's thesis, examines the purpose, legal nature, registration process and consequences of the legal mortgage right of the construction creditor. In the construction activity, the construction creditors complete the construction work within the scope of the obligation to fulfill the debt first, but they experience various difficulties in collecting the price demanded in return. As a result of this established practice, construction creditors turn into lenders. In our study, we aim to contribute to the expansion of the field of application of the construction creditor's statutory mortgage right by addressing the debates arising in practice.