Sudan Habar Ajansı (SUNA) örneği üzerinden Sudan'da iklim değişikliği konularının ele alınması
Addressing climate change issues in Sudan through the example of Sudan News Agency (SUNA)
- Tez No: 889842
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI GÖNENÇ YAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, Sudan Haber Ajansı'nın (SUNA) iklim değişikliği konusunu ele alışına ve bunun Sudan'daki kamu bilinci üzerindeki etkisine ışık tutmaktadır. Amaç, haberlerin konusuna ve kullanılan dilsel kalıplara odaklanarak, iklim değişikliğinin medyada yer alışının kapsamlılığını ve kalitesini analiz etmektir. Veri toplamak için SUNA'nın internet sitesinde Ocak 2022 ile Ocak 2023 tarihleri arasında yayınlanan haber içerikleri analiz edilmiş ve haberler kapsamlılık, haber kalitesi ve kullanılan kaynaklara göre sınıflandırılmıştır. Sonuçlar, SUNA'daki iklim değişikliği haberlerinin derinlemesine ve kapsamlı analizlerden yoksun olduğunu, haberlerin çoğunun resmi etkinliklere ve kamu raporlarına, ayrıca SUNA'nın basın toplantısı platformunda ilgili kurumlarla işbirliği içinde düzenlenen etkinliklere dayandığını göstermiştir. Bu tür bir yayın, çevre sorunları ve iklim değişikliğinin önemi konusunda kamuoyunda farkındalık yaratmak için yeterli değildir. Çalışma ayrıca, doğru ve kapsamlı raporlama sağlamak için analiz ve yorumlamayı geliştirerek ve paydaşlar, araştırma kurumları ve yerel ve uluslararası uzmanlarla işbirliği yaparak SUNA'daki çevre haberlerinin kalitesini artırmaya acil ihtiyaç olduğunu göstermiştir. Kamuoyunun konuya ilişkin farkındalığını ve anlayışını artırmak için iklim değişikliği ile toplum ve çevre üzerindeki çeşitli etkileri arasındaki nedensel bağlantıların açıklığa kavuşturulmasına önem verilmelidir. Çalışma, yayınlanan materyallerin kalitesini artırmak için çevre gazeteciliği konusunda uzmanlaşmış bir gazeteci ekibinin görevlendirilmesinin önemini vurgulamaktadır. Bu adımlar, iklim değişikliği konusunda kamu bilincinin artırılmasına katkıda bulunacak ve kamuoyunu bu olguyla bağlantılı zorlukları ele almak üzere harekete geçmeye motive edecektir.
Özet (Çeviri)
This study sheds light on Sudan News Agency's (SUNA) coverage of the climate change issue and its impact on public awareness in Sudan. It aims to analyze the comprehensiveness and accuracy of media coverage of climate change, focusing on the aspect of news and linguistic patterns used. Regarding data collection, the content of news published on the Sudan News Agency website from January 2022 to January 2023 was analyzed, and the news was categorized based on comprehensiveness, accuracy, and sources used. The results showed that climate change coverage in SUNA lacks deep and comprehensive analysis, with the majority of news relying on official events and public reports; as well as events organized in SUNA's press conference platform in cooperation with relevant institutions. This type of coverage is not enough to promote public awareness on the importance of environmental issues and climate change. The study also showed that there is an urgent need to improve the quality of environmental coverage in SUNA by enhancing analysis and interpretation, and collaborating with stakeholders, research institutions, and local and international experts to provide accurate and comprehensive reports. Emphasis should be placed on clarifying the causal links between climate change and its various impacts on society and the environment to increase public awareness and understanding of the issue. The study emphasizes the importance of dedicating a team of journalists specialized in environmental journalism to improve the quality of published material. These steps will contribute to enhancing public awareness about climate change and motivate the public to take action to address the challenges associated with this phenomenon.