Rat over iskemi/reperfüzyon modelinde vardenafil'in over üzerinde tedavi edici etkisinin araştırılması
Investigation of the therapeutic effects of vardenafil on the ovary in a rat ovarian ischemia/reperfusion model
  1. Tez No: 889895
  2. Yazar: ENGİN YURTÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT NEDİM ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; ratlarda oluşturulan over iskemi/reperfüzyon modelinde fosfodiesteraz 5 inhibitörü olan Vardenafil'in over hasarını azaltmadaki etkinliğini histopatolojik ve biyokimyasal olarak araştırmaktır. Ayrıca, Vardenafil'in düşük (1 mg/kg) ve yüksek doz (2 mg/kg) olmak üzere 2 ayrı dozajının etkinliği de karşılaştırılacaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurul'unun onayı alındıktan sonra yapılmıştır. Çalışmada 42 adet, 200-250 gr. ağırlığında, genç erişkin, dişi Wistar Albino rat kullanılmıştır. Çalışma grupları; grup 1 (sham), grup 2 (iskemi), grup 3 (iskemi/reperfüzyon), grup 4 (sham + 1mg/kg ip. vardenafil), grup 5 (iskemi/reperfüzyon + 1mg/kg ip. vardenafil), grup 6 (iskemi/reperfüzyon + 2mg/kg ip. vardenafil) olmak üzere 6 gruptan ve her grup 7 rattan oluşmaktadır. Grup 1'e herhangi bir işlem uygulanmadan sağ over çıkarıldı. Grup 2'deki rat overlerine 2 saat iskemi uygulandı. Grup 4'e herhangi bir işlem yapılmadı, overler çıkarılmadan 2 saat önce vardenafil ip. 1mg/kg uygulandı. Grup 3, 5 ve 6'ya 2 saat iskemi ardından 2 saat reperfüzyon uygulandıktan sonra sağ overler çıkarıldı. Grup 5 ve 6'ya reperfüzyondan 30 dk önce sırası ile 1mg/kg ip. ve 2mg/kg ip. vardenafil uygulandı. Overler iskemi/reperfüzyon hasarı açısından, biyokimyasal parametrelerden; TAS, TOS ölçülerek ve OSİ hesaplanarak ve histopatolojik olarak ışık mikroskobu altında; ödem, vasküler konjesyon, hemoraji, PMNL infiltrasyonu ve folikül dejenerasyonu incelenerek grade skorları (grade 0,1,2,3) verilerek değerlendirildi. Bulgular: Elde ettiğimiz bulgularda grup 5 (1 mg/kg ip.vardenafil) ve grup 6 (2 mg/kg ip. vardenafil) tedavi gruplarında grup 3 (iskemi/reperfüzyon)'e oranla histopatolojik olarak tüm parametrelerde klinik olarak azalma izlendi. Bu bulgulardan vasküler konjesyon, hemoraji ve folikül dejenerasyonundaki azalma doz bağımlı idi. Ödem ve folikül dejenerasyonundaki azalma istatistiksel olarak da anlamlıydı (p0.05). Sonuç: Fosfodiesteraz 5 inhibitörü olan vardenafilin overde iskemi/reperfüzyon hasarının histopatolojik incelenmesi ışığında; over hasarını önlemede etkin olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate of effect of Vardenafil, phosphodiesterase 5 inhibitor, over the histopathological and biochemical efficacy in reducing damage in experimental ischemia and ischemia/reperfusion (I/R) injury in rat model, and compare of effect of two different dosages of Vardenafil (low dose; 1 mg / kg and high dose; 2 mg / kg) for this effect. Material-Methods: The study was performed after obtaining local ethics approval. A totally fourty-two Wistar Albino, 200-250 g, mature rats equally divided into 6 experimental groups; group 1 (sham), group 2 (ischemia) , group 3 (ischemia / reperfusion) , group 4 (sham + 1 mg / kg ip. Vardenafil ) , group 5 (ischemia / reperfusion + 1 mg / kg ip. Vardenafil ) , group 6 (ischemia / reperfusion + 2 mg / kg ip. vardenafil ) and each group consists of 7 rats. Group 1; right ovary was removed without any intervention. Group 2; right ovary was removed after 2 hours of ischemia. Group 4; administered vardenafil ip. at a dosage 1 mg/kg, 2 hours before removing the ovaries. Group 3,5,6; the right ovaries were removed after 2 hours ischemia and 2 hours reperfusion. Group 5 and 6; administered vardenafil ip. at a dosage 1 mg/kg and 2mg/kg ip. respectively, 30 minutes before reperfusion. The ovarian ischemia/reperfusion injury was evaluated by calculation of TAS, TOS and OSI. The histopathologic analysis was performed by examing edema, vascular congestion, hemorrhage, PMNL infiltration and follicle degeneration and was scored like grade 0,1,2,3. Results: All parameters were clinically reduced in Group 5 (1 mg/kg ip. vardenafil) and group 6 (2 mg/kg ip. Vardenafil) when compared with group 3. From these parameters; vascular congestion, hemorrhage and follicle degeneration was dose￾dependent.