Kânûnî Cüneyd Kosal ilâhîleri üzerine bir değerlendirme
An evaluation on kanun performer Cüneyd Kosal's hymns
  1. Tez No: 889898
  2. Yazar: MERT YÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAFİYE YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Klâsik Türk mûsıkîsinde İlâhî formu, Türk Din mûsıkîsi içerisinde önemli bir yer teşkil etmektedir. Tasavvûfî şiirlerden bestelenen İlâhiler, Dînî mûsıkîde kullanılan en yaygın form olarak görülebilir. Türk mûsıkîsi bestekârlarından kânûnî Cüneyd Kosal, besteciliğinin ve kânun sanatçılığının yanı sıra arşivcilik, notistlik gibi çalışmalarla Türk mûsıkîsine önemli katkılarda bulunmuştur. Bestelerinin büyük bir bölümü İlâhî formunda olan Cüneyd Kosal'ın hayâtı, sanatçı kişiliği, icrâcılığı ve besteciliği ele alınmıştır. Cüneyd Kosal tarafından bestelenen İlâhî formundaki eserlerin müzikâl açıdan değerlendirilmesi, bu araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Nitel bir araştırma olan bu çalışmada, veri toplama tekniği olarak literatür taraması yapılmıştır. Tarama modelini esas alan betimsel bir araştırmadır. Araştırmaya konu olan İlâhîler, makam, usûl ve güftekâr yönünden incelenip değerlendirilmiştir. Elde edilen kaynaklar incelendiğinde Cüneyd Kosal'ın 79 bestesinden 64'ünü İlâhî formunda bestelediği görülmektedir. İlâhîlerinde en çok Rast, Ferahnâk Aşîran ve Hüseynî, en az Nühüf, Irak ve Mâye makamlarını kullanmıştır. Usûl olarak en çok Sofyan, en az Devr-i Revân, Curcuna ve Devr-i Kebîr usûlünü kullanmıştır. Güftekâr olarak da en çok Sefer Dal ve Yunus Emre, en az Sinan Ümmî, Şeyh Vefâ ve Ahmed Kuddûsî'den güfteler almıştır. Ele alınan bu çalışma, gelecek kuşaklara aktarılması ve bu tür çalışmalara örnek olması açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In Classical Turkish music, the hymn form has an important place in Turkish religious music. The hymns composed from Sufi poems can be seen as the most common form used in religious music. One of the composers of Turkish music, kanun performer Cüneyd Kosal made important contributions to Turkish music as an archivist and notist in addition to his work as a composer and kanun player. The life, artistic personality, performance and composition of Cüneyd Kosal, most of whose compositions are in the form of hymns, are discussed. The musical evaluation of the works in the form of hymn composed by Cüneyd Kosal constitutes the subject of this study. In this study, which is a qualitative research, literature review was used as a data collection technique. It is a descriptive research based on the survey model.The hymns subject to the research were analysed and evaluated in terms of maqam, usûl (rhythm) and lyricist. When the obtained sources are analysed, it is seen that Cüneyd Kosal composed 64 of his 79 compositions in the form of hymns. In his hymns, he mostly used Rast, Ferahnâk Aşîran and Hüseynî maqams and at least Nühüft, Iraq and Mâye maqams. In terms of usûl, he mostly used Sofyan, least Devr-i Revân, Curcuna and Devr-i Kebîr.As lyricist, he received lyrics from Sefer Dal and Yunus Emre the most, Sinan Ümmî, Şeyh Vefâ and Ahmed Kuddûsî the least. This study is important in terms of transferring it to future generations and being an example for such studies.