Kadın girişimcilerin sorunları: Uluslararasılaşma bağlamında Türkiye örneği
Problems of women entrepreneurs: The case of Turkey in the context of internationalization
- Tez No: 889903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA YUMUŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kadınların tarih boyunca üstlendikleri roller modern çağda daha da önemli hale gelmiştir. Teknolojik, ekonomik ve sosyal gelişmeler kadınların çalışma hayatındaki varlıklarını ve girişimcilik etkinliklerini artırmıştır. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde kadın girişimciliği hem yerel hem de uluslararası düzeyde önem arz etmektedir. Devletin ve çeşitli kurumların verdiği desteklerle kadınlar ulusal pazarlarda daha güçlü bir varlık gösterirken, uluslararası pazarlarda henüz istenilen ölçüde temsil edilememektedir. Bu durum, kadın girişimcilerin uluslararası pazarlarda karşılaştıkları sorunların sebeplerini sorgulamayı gerektirmektedir. Kadın girişimcilerin uluslararası pazarlarda daha aktif bulunabilmesi için cinsiyet eşitliğinin sağlanması, finansal desteğin güçlendirilmesi ve erişimlerinin kolaylaştırılması ve iş ağlarını büyütmeleri için daha çok imkan yaratılması gerekmektedir. Araştırmanın amacı Türk kadın girişimcilerin uluslararasılaşma sürecini ve sorunlarını ele almaktır. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu yardımıyla gerçekleştirilmiş mülakatlarla toplanmıştır. Mülakatlarda çeşitli meslek grubuna ait, uluslararası pazarlarda faaliyet gösteren kadın girişimcilerle görüşülmüştür. İçerik analizi sonucunda kadınların uluslararasılaşmasındaki en büyük zorluklar bilgi ve deneyim eksikliği, ayrımcılık, kültürel farklılıklar ve ekonomik değişimlerdir. Uluslararası pazarlardaki Türk kadın girişimci algısı genel olarak olumluyken beraberinde hala sınırlılık ve önyargılar taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Women have played significant roles throughout history, and these roles have become even more crucial in the modern era. Technological, economic, and social developments have increased women's presence in the workforce and their entrepreneurial activities. In developing countries like Turkey, women's entrepreneurship is of great importance both locally and internationally. With the support of the government and various institutions, women are showing a stronger presence in national markets; however, they are not yet adequately represented in international markets. This situation necessitates an examination of the reasons behind the challenges women entrepreneurs face in international markets.To be more active in international markets, it is essential to ensure gender equality, strengthen financial support, ease access to resources, and create more opportunities for expanding their business networks. The aim of this research is to address the internationalization process and challenges faced by Turkish women entrepreneurs. Data were collected through interviews conducted using a semi-structured interview form developed by the researcher. In the interviews, women entrepreneurs from various professional groups operating in international markets were consulted. Content analysis revealed that the biggest challenges in the internationalization of women are the lack of knowledge and experience, discrimination, cultural differences, and economic changes. While the perception of Turkish women entrepreneurs in international markets is generally positive, it still carries limitations and prejudices.